Jiří Máca je hrdý moravský patriot. Svůj životní postoj vtělil i do názvu e-shopu Moravský patriot, který založil před bezmála deseti lety. Nabízí na něm výrobky s moravskou symbolikou. Potvrzuje, že o Moravu a její symboly se zajímá čím dál víc lidí.

Co tě přivedlo k založení obchodu Moravský patriot? 

To je jednoduché, poptávka. Vše začalo tím, že se moravské vlajky 150×100 cm na trhu prodávaly za 720 Kč. Já jsem se tehdy rozhodl cenově vlajku zpřístupnit, což se povedlo. Za přispění dalšího moravského patriota, pana Dohnala, jsme nechali vyrobit velké množství vlajek s prodejní cenou 338 Kč. To bylo v roce 2012. V tom roce, přesně v ten den, kdy jsem oznamoval založení e-shopu Moravský patriot, mi umřel otec, který mě k moravskému patriotismu přived.

Potom následovalo to, že lidé poptávali a sami tím ovlivňovali sortiment e-shopu. Když si nepočítám odměnu pro sebe, tak e-shop vydělává na vývoj a výrobu nových moravik. Pro mě to není živobytí, ale koníček a hlavně propagace Moravy.

  • Stěžejním artiklem Moravského patriota je moravská vlajka. Každý rok ji vyvěšují obce po celé Moravě.
  • Významnou novinkou se před pár lety stal moravský dres. Vznikl jako odpověď na odstranění symbolu Moravy z dresů hokejové reprezentace.

Co všechno Moravský patriot prodává a co plánuje do budoucna?

Prodávám hlavně vlajky, odznaky, samolepky, nášivky, trička, zákazník ale v e-shopu najde například i novou učebnici o Moravě s obrazovou přílohou a další knihy. Rád bych se taky pochlubil jedinečným malovaným pexesem s moravskou tematikou.

Plány do budoucna nechci moc prezentovat, abych nenapovídal případné konkurenci, která se o moravský sortiment zajímá pouze okrajově, ale prozradím, že můj sen jsou originální malované karty s figurami z moravských dějin.

Co se týče vánoční nabídky, aktuálně nemám čas vymýšlet něco speciálního. Můj sortiment je myslím sám o sobě dost pestrý, třeba unikátní moravské hokejové dresy jako odpověď na kroky Českého svazu ledního hokeje.

  • Samolepka na auto
  • Tričko s moravskou orlicí

Jak je na tom v současnosti Morava? Neztratila se nám?

Jak by se mohla ztratit země s tisíciletou historií ze srdce starého kontinentu? To by si musel dát někdo hodně záležet, aby se tak stalo. Morava je v současnosti vnímána různě. Pro toho, kdo ji prosazuje a vnímá srdcem i myslí, Morava poznenáhlu vzkvétá.

K Moravě se hlásí čím dál více lidí, krásně se po celé Moravě rozšířilo používání moravské vlajky v původních barvách, které používal moravský zemský sněm. Vyšla nová učebnice od Ondřeje Hýska. Naopak pro lidi nezasvěcené je Morava stále ještě to slovo, které se nevyslovuje. Například v celostátních médiích je to vzorově předváděno.

Angažuješ se v Moravské národní obci. Jaké je poslání tohoto spolku?

Svými slovy bych řekl, že to poslání je šířit inteligentní a pozitivní zemský patriotismus mezi běžné lidi.
Více si o poslání MNO přečtete na našich stránkách, kde například máte aktuálně možnost zúčastnit se hlasování o Osobnost Moravy 2021.

Osobně se už třetím rokem také snažím o to, aby lidé na Moravě nečekali s přivítáním nového roku na půlnoc a na hymnu o Čechách, ale aby si bouchli šampáňo o hodinu dříve, v jedenáct večer při hymně moravské. Jednak jsme východněji, než Češi, takže slavit o chvíli dřív je logické, jednak tím navazujeme na tradici poledního zvonění brněnských kostelů o hodinu dříve. Navíc, proč si neužít vyvrcholení roku hned dvakrát? Hezky moravsky a potom i česky.