Běžkařská zimní turistická výprava po krásách Jeseníků převážně po či v blízkosti moravsko – slezské státní či zemské hranice. Vhodná pro každého alespoň průměrně fyzicky zdatného sportovce – běžkaře schopného snést možné extrémní horské zimní podmínky (mrazy, sněhové vichřice).

Časový harmonogram:

Pátek 9. 2. 2018
V 7:45 sraz u nádraží v Hanušovicích, kde je také možno zanechat auto k následnému návratu z tůry. Dále cesta vlakem z Hanušovic do Červeného Potoka odjezd v 8:09, příjezd do Červeného Potoka v 8:30 (možno dojet automobilem i rovnou na Velkou či Horní Moravu) a přidat se zde. Dále výstup po české straně masivu sněžníku přes sedlo Puchača na Schronisko na Sněžníku (slezsko-polská strana a chata) a po krátké občerstvovací zastávce (vhodné zloty, ale obvykle berou i koruny, pivo je zde pouze lahvové a velmi pro nás drahé:) výstup na vrchol Králického Sněžníku (1424 m.n.m) – česko – moravsko –slezsko(polské) trojmezí. Dále zastavení u pramene Moravy – (nejen) moravští dobyvatelé vrcholu zapíjejí vítězství moravskou slivovicí a obráceni srdcem i čelem na jih ku celé Moravě zpívají moravskou hymnu Moravo, Moravo:).
Následuje sestup na chatu na Návrší kde bude zajištěno ubytování. Vaří zde i čepují poctivé moravské pivo Holba – Šerák.

Sobota 10. 2. 2018
Cesta přes Kladské sedlo, chatu Paprsek na Ramzovské sedlo, kde bude zajištěno ubytování (konkrétní chata doposud neurčena, bude upřesněno později). Možný návrat odpadlíků vlakem (do Hanušovic je to cca půl hodiny cesty).

Neděle 11. 2. 2018
Výstup na Šerák a putování po moravsko-slezské hranici na Červenohorské sedlo. Zde opět zajištěno ubytování či možný návrat autobusy.

Pondělí 12. 2. 2018
Z červenohorského sedla putování směr Švýcárna, Praděd a Ovčárna, drsňáci možno až na sedlo Skřítek. Odtud možno návraty na různé strany.

Organizátor:  Ondřej Hetmánek, ondrej.hetmanek@centrum.cz, 777 742 501