Bratři Morgensternovi věděli, kde hledat Zlato Moravy. V pivovaru Moravia.

Když se v Břeclavi roku 1843 narodil Samuel Morgenstern a o rok a půl později jeho bratr Bernhard, nikdo netušil, že oba dva budou jednou patřit k největším pivovarníkům v Brně a konkurovat známému Starobrněnskému pivovaru.

Pivovar Moravia, později jeden z největších brněnských pivovarů, vznikl v roce 1894 jako akciová společnost Moravia Brauerei und Malzfabriks A.G. Brünn a postupně zastřešovala výrobny a sladovny v Králově Poli, Řečkovicích, Jehnicích, Rájci, Hradčanech a v Rajhradě. V roce 1931 pak také přebrala brněnskou firmu Slavia, vývoz lahvového piva, Menšík a Stejskal a založila vlastní stáčírnu a obchod s lahvovým pivem vedeným pod značkou firmy Mars. Celkový výstav akciové společnosti v té době dosahoval 200 tisíc hl piva a Moravia postupně expandovala i na Slovensko.

Ve 20. letech byl pivovar Moravia na samém vrcholu. Ke specialitám tohoto pivovaru patřil čtrnáctistupňový světlý exportní ležák s názvem Zlato Moravy a šestnáctistupňové tmavé pivo Bavaria ( Bavariabräu ). V polovině 30. let se ale pivovaru přestalo dařit. Byl odstřižen pomocí kontingentních smluv od výstavu na Slovensku, navíc do toho přišlo zdražení vstupních surovin a hlavně dopady nedávné celosvětové hospodářské krize, kdy výstav piva padá až o jednu třetinu. Pivovar se naopak neúměrně zadlužil a Moravská banka, která získala majoritu akcií, zkoncentrovala pivovarnictví v Brně. Pivovar Moravia tak byl zcela zastaven a výroba i odběratelé byli převedeni do Prvního brněnského akciového pivovaru a sladovny ( Starobrněnský pivovar ), který nakonec ovládl celý kapitál společnosti a v roce 1943 došlo k úplné fúzi obou akciových společností, čímž pivovar Moravia fakticky zanikl.

Zbylo něco z pivovaru do současných dnů ? Ano, z hlavní správní budovy a sladovny, které se tehdy rozkládaly na ploše dnešních ulic Štefánikova, Hoppova a Dřevařská, zůstal rohový palác bratrů Morgensternů ( na dnešní Kotlářské ulici č.p. 4 a Štefánikova č.p.1 ), v budově bývalé sladovny působil minipivovar Lucky Bastard. Co je potěšující, značka Moravia je od roku 2016 obnovena a v Medlánkách působí stejnojmenný pivovar i restaurace. Vyrábí mimo jiné dvanáctistupňový Mendelbier a hlavně opět čtrnáctistupňový ležák Zlato Moravy.

Takže pokud zavítáte do Medlánek, nezapomeňte se stavit „ na škopek “ !

FB Radovan Vrtěl