Po více než dekádě v mezinárodní rakouské lize EBEL se Orli Znojmo definitivně vracejí do soutěžních struktur v ČR. Jaké jsou důvody a plány Orlů do budoucna? V rozhovoru odpovídá prezident klubu Pavel Ohera.

Rozhodli jste se vrátit do tuzemských soutěží. Co vás k tomuto kroku vedlo?

Všechny fanoušky bych chtěl hned v první řadě ujistit, že nic nekončí. Naopak začínáme novou etapu. A jak všichni věříme, úspěšnou! Více než deset let jsme ve Znojmě dokázali udržet něco unikátního, ale nyní cítíme, že je čas na změnu. Pro tento krok jsme se rozhodli z několika zásadních důvodů. Samozřejmě hraje roli i extrémní ekonomická nejistota a tlak, ale hlavní důvody jsou jiné.

Již delší dobu se znepokojením pozorujeme zhoršující se stav soutěže. Po odchodu Erste Bank se lize nepodařilo sehnat adekvátní náhradu za tohoto partnera, což se odráží na jejím fungování a ekonomické stabilitě. Nejsme si jisti, zda přežije několik budoucích let.

Jakým způsobem tato situace ovlivňuje znojemský klub?

Jen pro představu, abychom se vůbec mohli v loňském roce zúčastnit soutěže, museli jsme vložit vklad okolo 150 000 eur. Ta stejná částka, nebo velmi podobná, by nás i ostatní kluby čekala v tomto ročníku. Vzhledem k tomu, že od ligy již delší dobu nedostáváme žádné marketingové prostředky, je to pro klub vlastně pouze výdaj. Tyto peněžní prostředky by mohly být použity jinde, například na stavbu kádru.

Dalším velmi důležitým faktorem je naše nejistota okolo dalšího fungování ligy, jak můžeme vidět na příkladu nedávného odstoupení Dornbirnu, tradičního rakouského klubu. Tyto věci nás vedly v úvahám, zda má smysl ve strukturách ICEHL dále působit, a i proto jsme se rozhodli udělat tento krok radši dříve, dokud ta možnost existuje.

Můžete to trochu rozvést?

Podívejte se na to z jiného úhlu. S letošním rozpočtem kolem 40 miliónů korun se nám opět podařilo probojovat do play-off, což se dá považovat za sportovní úspěch. Nicméně abychom se vyrovnali rozpočtům týmů, které se pravidelně umisťují na čele tabulky, jako je Salzburg, Vídeň nebo Klagenfurt, chybí nám cca 100 milionů korun. Na to je potřeba dívat se zcela realisticky. Poslední roky byly po všech stránkách opravdu náročné jak manažersky, organizačně, tak i sportovně. Všichni v klubu jeli, jak se říká, nadoraz. V našem regionu prostě není možné na takové navýšení i vzhledem k aktuální situaci doma a ve světě dosáhnout.

Naopak s rozpočtem okolo 40 milionů korun bychom byli velmi nadprůměrně finančně zajištěný klub v české 1. lize. Mohli bychom reálně pomýšlet i na boje o postup do extraligy a za určitých podmínek dokonce, při započítání marketingové podpory od BPA, která se aktuálně pohybuje kolem 14 milionů korun, bychom byli schopni ufinancovat i českou nevyšší soutěž. Samozřejmě problém v tuto chvíli je, jak se tam dostat.

prezident klubu Pavel Ohera

Jaké jsou tedy nyní plány klubu do budoucna?

Aktuálně v ČR není na prodej žádná licence na CHANCE ligu nebo dokonce Tipsport extraligu.

To znamená, že klub bude působit ve druhé lize, třetí nejvyšší soutěži?

Ano, rozhodli jsme se převzít jednu z druholigových licencí, které byly po skončení zdejších soutěží k dispozici. Pokusíme se získat právo účasti sportovní cestou, na kterou by klub měl být jak po ekonomické, tak i sportovní stránce velmi dobře připraven. Tým bude i nadále plně profesionální. Cíl je jasně nastavený – v následující sezóně postoupit do CHANCE ligy a následně v horizontu tří let se pokusit zabojovat o baráž o účast v extralize. Málokdo bere v potaz jeden z důležitých faktorů pro účast v nejvyšší soutěži, a tou je odpovídající stadion, kterým s malými úpravami město Znojmo jako jedno z mála disponuje.

A pokud by se ještě nyní vyskytla možnost získat licenci do některé z vyšších soutěží?

Pokud by se taková možnost opravdu reálně objevila a podmínky jejího získání by nebyly úplně mimo realitu, budeme se o ni samozřejmě snažit usilovat.

Nebojíte se, že tento krok bude znamenat odliv zájmu partnerů i fanoušků?

Klub samozřejmě tento krok konzultoval s vedením města a hlavními partnery, kteří ho podpořili jako smysluplný. Město Znojmo navíc přislíbilo, že ušetřené peníze v letošním roce, tedy rozdíl v podpoře klubu mezi účastí v ICEHL a 2. české lize, investuje do oprav, modernizace a zvelebení stadionu pro fanoušky. Konkrétně bychom se měli konečně dočkat nové kostky, kterou si znojemský stadion i fanoušci už opravdu zaslouží, což vítáme a za což děkujeme.

Od účasti v soutěži se také bude odvíjet cena permanentek na sezónu a vstupenek na jednotlivá utkání, které zlevní. V aktuální ekonomické situaci to řada fanoušků jistě bude kvitovat. Samotný průběh a organizace zápasů by pak měla zůstat na stejné, ne-li vyšší úrovni. Věříme, že všichni fanoušci, podporovatelé klubu a partneři tento krok pochopí a budou nás nadále podporovat od samého začátku nové etapy fungování klubu až do cíle, kterým je návrat Orlů na nejvyšší sportovní úroveň.

HC Tesla Orli Znojmo je klub ledního hokeje sídlící ve Znojmě. Založen byl v roce 1933 jako TJ Sokol Znojmo. V sezonách 2011/12 až 2021/22 hrál v rakouské nejvyšší soutěži EBEL, jejíž součástí bylo několik dalších zahraničních týmů. Výjimku tvořila sezona 2020/21, kdy se Orli přechodně ocitli v 2. české hokejové lize. Definitivně do ní přejdou od příští sezony.