Máme za sebou první kolo letošních senátních voleb. Druhé kolo nás čeká už v pátek a sobotu. Postupujících kandidátů z volebních obvodů na Moravě a ve Slezsku jsme se ptali, jaký mají vztah k Moravě, jak hodnotí její stav a co pro ni chtějí udělat. Přečtěte si výběr z jejich odpovědí.

Na území Moravy a Slezska se nachází 11 volebních obvodů pro letošní volby do jedné třetiny Senátu Parlamentu ČR. Jedná se o obvody číslo 49 – Blansko, 52 – Jihlava, 55 – Brno-město, 58 – Brno-město, 61 – Olomouc, 64 – Bruntál, 67 – Nový Jičín, 70 – Ostrava-město, 73 – Frýdek-Místek, 76 – Kroměříž, 79 – Hodonín. V obvodu 64 – Bruntál už je rozhodnuto. V prvním kole zde uspěl Ladislav Václavec (nestr. za ANO).

Krajů je příliš mnoho, nerespektují přirozené hranice

Ladislava Brančíková (obvod 79 – Hodonín)

nestr. za ANO

Ředitelka Centra služeb pro seniory Kyjov Ladislava Brančíková se jednoznačně vnímá jako kandidátka z Moravy. “Celý život jsem strávila na Slovácku, kde se regionální identita projevuje nejen v kultuře, ale také v běžném životě,” uvedla Brančíková.

Nestranická kandidátka za hnutí ANO nepovažuje postavení Moravy za adekvátní. Zejména jí vadí, že je Jihomoravský kraj finančně poškozován, zejména kvůli nespravedlivému nastavení rozpočtového určení daní. “Jako ředitelka domova seniorů vnímám také nespravedlnost při rozdělování financí pro sociální služby na jižní Moravě,” dodala kandidátka.

Kraje mají podle Brančíkové velmi malé samosprávné kompetence. Podpořila by snížení počtu krajů a jejich posílení. “Podpořila bych reformu, která by snížila počet krajů a zároveň je vybavila vyššími kompetencemi, které by byly samozřejmě státem finančně garantovány,” odpověděla na dotaz redakce.

Zmínila také, že současné hranice krajů nerespektují historické regionální hranice. Zároveň nejsou v mnoha oblastech z hlediska spádovosti výhodné pro občany.

Za své priority ve vztahu k senátnímu obvodu považuje Brančíková zajištění financí na obnovu S-Centra Hodonín a navýšení počtu míst v domovech pro seniory. Dále vznik vyšší odborné školy zdravotnické v Kyjově i přijetí ústavního zákona o ochraně vody.

Potřebujeme samosprávné země i okresy

Jana Zwyrtek Hamplová (obvod 76 – Kroměříž)

nestr. za NEZÁVISLÍ

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová podle svých slov cítí silný vztah k Moravě a označuje se za Moravačku. “Moravu nezapomenu nikdy pozdravit. Pokud se ocitnu někde mimo její území, a označuji se za Moravačku. Když například teď lidé z pražské kavárny začali radit voličům na Kroměřížsku, koho mají volit, tak jsem jim vzkázala, ať to nechají laskavě na Moravácích, a řeší si Prahu,” uvedla Zwyrtek Hamplová.

Postavení Moravy nepovažuje nezávislá kandidátka původem z Mohelnice za adekvátní. “Byť momentálně řešíme jiné problémy, otázku zemského uspořádání lze v budoucnu nepochybně otevřít, ale ne samu. Osobně jsem byla zastáncem spíše okresů, protože správa byla blíže lidem. A právě v případě jejich návratu si umím představit i jejich zemské zastřešení,” vyjádřila své mínění odbornice na správní právo.

Za určitou nevýhodu považuje územní rozdílnost tří tradičních zemí Čech, Moravy a Slezska. “Vylučuje to ‘stejnost’ správy kvůli územní dostupnosti, ale není to jistě důvod zemské uspořádání od počátku odmítat,” dodala Zwyrtek Hamplová. Zároveň je potřeba vyvážit hrdost Moravanů na svou zemi snahou o efektivní správu celého státu.

Za své priority ve vztahu k senátnímu obvodu považuje dokončení protipovodňových opatření, vylepšení dopravní infrastruktury a lepší spolupráce s malými obcemi. “Všechny tyto problémy se dotýkají přímo či nepřímo samosprávy, a to je moje parketa. Jako advokátka se právě na samosprávu specializuji,” doplnila Zwyrtek Hamplová.

Kraje se osvědčily, nic neměnit

Jiří Dušek (obvod 58 – Brno-město)

nestr. za ČSSD, ODS, Vaši starostové a Fakt Brno

Ředitel brněnské hvězdárny a planetária se k Moravě explicitně nepřihlásil. “Senátor vykonává svůj mandát v zajmu lidu celé České republiky. Tak zní slib senátora,” odpověděl na otázku redakce, zda se považuje za kandidáta z Moravy.

Současné postavení Moravy považuje za adekvátní. Kraje považuje za byrokratickou komplikaci v případě některých krizových situací, jinak podle něj ukázaly svoji opodstatněnost. “Jejich rušení není na pořadu dne,” vyjádřil své mínění nestranický kandidát z podporou ČSSD, ODS, Vaši starostové a Fakt Brno.

Za svou prioritu ve vztahu k volebnímu obvodu považuje podporu kosmického průmyslu v Brně, který “v posledních letech nastartoval do hvězdných výšin a je vzorem pro celou střední Evropu.” Chce také rozvíjet vzdělávací aktivity dětí a dospělých, v tom je prý Jihomoravský kraj na prvním místě.

Ivana Váňová (obvod 67 – Nový Jičín)

SPOLU (KDU-ČSL, ODS, TOP 09)

Starostka Mořkova Ivana Váňová se vnímá jako kandidátka ze severní Moravy. “Celá moje rodina i ze strany manžela pochází ze Severní Moravy. Celý život tady žijeme; i naše děti zde založily rodiny,” uvedla Váňová.

Podle svých slov z vlastní zkušenosti vnímá, že je Morava někdy Prahou opomíjena. “Když jedu na jednání do Prahy, beru to jako jednání v hlavním městě. Když ale mají přijet úředníci k nám, tak vždy slyším, jak je to k nám daleko,” prozradila své pocity kandidátka koalice SPOLU.

Zároveň nemá pocit, že by se měly kraje měnit či dokonce rušit. “Kraje by se určitě neměly rušit, je to přeci jen prodloužená ruka ministerstev a mnoho věcí z pohledu obcí, ale i občanů lze na nich vyřídit. Nemůžeme chtít, aby se vše vyřizovalo jen v Praze,” odpověděla Váňová na dotaz redakce. Spíše by se podle ní měly na Moravu přesunout některé státní instituce.

Za svou prioritu ve vztahu k senátnímu obvodu považuje podporu dobře placené práce a příznivých podmínek pro trávení volného času. “Mám ráda lidi a krajinu Novojičínska, na níž mi velmi záleží, a proto bych svou práci chtěla zaměřit také na životní prostředí a sociální oblast,” dodala Váňová.

Poznámka redakce: otázky obdrželi všichni kandidáti v senátních obvodech na Moravě a ve Slezsku, kteří postoupili do druhého kola voleb. Koná se v pátek a sobotu 30. září a 1. října.

Autor: pjk, foto: