Stačilo patnáct metrů, aby se naráz ocitli v minulosti hluboké několik staletí. Takový pocit zažívali nyní přerovští archeologové na dně nedávno objevené studny na Horním náměstí. Nádrž pochází z přelomu 15. a 16. století, kdy Přerov vlastnil Vilém z Pernštejna.

Posledních víc než sto let se do studny nikdo z Přerovanů nepodíval, nyní se to podařilo díky dobrovolným hasičům, kteří studnu odčerpali a poté se do ní i s odborníky vraceli pro první nálezy. „Byl to nádherný pocit. Když jsem se tam spustil já, našel jsem na dně mosazný dvouhaléř z roku 1893, tedy z doby rakouského císaře Franze Josefa I.,“ popsal Zdeněk Schenk, archeolog z Muzea Komenského v Přerově. Díky hasičům se ze dna podařilo vytáhnout i zbytek sacího zařízení z druhé poloviny 19. století. „Na délku měří skoro devět metrů, v Muzeu Komenského je to náš nejdelší artefakt, který se váže ke studnařskému řemeslu,“ doplnil Schenk.

Podle archeologů jsou na dně 500 let staré studny až dva metry nánosů. Jen ve svrchní vrstvě našli kamnové kachle z přelomu 19. a 20. století, z téhož období pocházejí i nalezené skleněné lahve moravských likérek a pivovarů nebo části někdejších dřevěných záklopů. „Opravdu smekám před uměním někdejších řemeslníků. Konstrukce se celých pět století dochovala v téměř neporušeném stavu,“ podotkl Schenk. Vodu z této studny podle něj s největší pravděpodobností pil i jeden z nejslavnějších přerovských rodáků – biskup jednoty bratrské Jan Blahoslav, který se narodil přímo na Horním náměstí v roce 1523. „Spojit ji ale můžeme i s další historickou postavou – Janem Amosem Komenským, který v Přerově působil v letech 1614–1618,“ dodal archeolog.

Odborníci plánují, že na jaře nánosy ze dna studny odstraní a výzkum dokončí. Přerovská radnice zase zvažuje, že tento zdroj vody na náměstí obnoví.

Zdroj: https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/prerov-studna-stara-pul-tisicileti-archeologove-objev.A191112_513726_olomouc-zpravy_stk