Vážení přátelé,

koncem letošního roku vznikla nezávislá moravská národní iniciativa občanů moravské národnosti, která po široké diskuzi formulovala text Deklarace moravského národa, který byl slavnostně vyhlášen 19. prosince 2016 na Velehradě.

Tím hlavním impulsem pro vznik iniciativy je především stupňující se protimoravská aktivita oficiálních institucí v České republice. Ta se v letošním roce projevovala např. prosazením  názvu Czechia pro označení celé České republiky v zahraničí, označováním dresů českým lvem u některých reprezentací České republiky, negativním vymezováním téměř všech kandidujících stran v krajských volbách k tradičnímu zemskému zřízení, desítkami případů, kdy v mediích je mnohé nezpochybnitelně moravské označováno jako české a v posledních týdnech prezentováním snah uzákonit český národ v Ústavě České republiky apod.

To vše si oficiální orgány a instituce mohou dovolit mimojiné právě proto, že moravská národnost v České republice není legislativně uznána přesto, že se k ní nezpochybnitelně hlásí statisíce občanů České republiky.

Petice ani manifestace tento stav nezmění, změnit se může jen v případě, když si tento problém uvědomí ti, kteří jej řešit mohou – poslanci, senátoři a prezident. V roce 2017 se obnoví ve volbách obsazení celé Poslanecké sněmovny, třetiny Senátu Parlamentu České republiky a v roce 2018 post prezidenta České republiky. Kandidáti všech kandidujících subjektů budou jistě vnímaví k mnohým problémům. Bude záležet jen na nás, zda si vezmou za své i problematiku legislativního uznání moravské národnosti. Musíme udělat maximum proto, aby si uvědomili, že jedním z jejich hlavních úkolů je hájit základní lidská práva svých občanů

Do nového roku přeju vám a vašim rodinám hodně zdraví a vše dobré.

 

Pavel Dohnal, mluvčí moravské národní iniciativy

Pavel Dohnal, mluvčí iniciativy