Do konce května a možná i déle potrvá stěhování archeologické sbírky z depozitáře Slováckého muzea v Uherském Hradišti do nového Cyrilometodějského centra v sousedním Starém Městě. Muzejní dodávka vyjíždí na tři kilometry dlouhou cestu vždy v úterý a čtvrtek. Řidič musí převézt se zvýšenou opatrností a ve zvláštním režimu bezmála 300 tisíc vzácných předmětů, často nevyčíslitelné hodnoty.

Z nevyhovujících a přeplněných prostor v uherskohradišťském depozitu se přemisťují například nádoby, nástroje nebo kosterní pozůstatky z období od pravěku až do novověku. „Všechny předměty jsou zabezpečeny proti mechanickému poškození,“ přibližuje archeoložka muzea a organizátorka stěhování Dana Menoušková.

Speciální režim si vyžádají artefakty z muzejního trezoru, jejichž převoz muzejníci nebudou kvůli bezpečnosti komentovat. Mezi nejvzácnější artefakty takzvané trezorové sbírky patří například oltářní křišťálový kříž z kostela svatého Jiří v Uherském Hradišti, jenž vznikal ve 14. až 16. století.

„Převezeme rovněž monstrance z pozlaceného stříbra z 15. století,“ uvedl mluvčí Slováckého muzea Pavel Princ.

Zatímco šofér vyjede s plně naloženým autem každý stěhovací den čtyřikrát, Menouškovou a dalších pět vyškolených pracovníků čeká na startu i v cíli cesty dosud nepoznaná rutina. „Stěhování začíná vždy v osm hodin ráno, v Cyrilometodějském centru náklad přebereme, vybalíme, utřídíme a uložíme. A tak stále dokola,“ popisuje archeoložka.

Zdlouhavé balení sbírek a následné šetrné ukládání je důvodem, proč se může stěhovat jen dvakrát týdně. „Nejde jen o samotné přemístění, ke každému z předmětů je třeba přistupovat s náležitou opatrností a to všechno si žádá svůj čas,“ vysvětlila Menoušková.

Stěhování začalo před dvěma týdny. Jako první se vydaly na cestu sbírky, jež vznikaly ve 20. a 30. letech minulého století. „Jsou to různé střepy a úlomky z nádob od kultury lineární až po 18. století,“ popsal Princ. „Sbírky obsahují rovněž řadu kamenných, ale i kostěných artefaktů.“

Depozitář muzea v areálu bývalých kasáren v Hradišti nezůstane po stěhování prázdný. Své nové zázemí zde získají další oddělení Slováckého muzea, uvolněné prostory zaberou třeba historici umění. Do budovy ve Štefánikově ulici se přestěhuje oddělení dokumentace, archeologickému oddělení zůstane k dispozici pouze jeden depozitář.

Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě, jež vyrostlo vedle Památníku Velké Moravy se má otevřít na konci června. Novinka za více než 123 milionů korun nabídne návštěvníkům několik výjimečných expozic. „Jedna výstava provede návštěvníky životem a odkazem Cyrila a Metoděje, další expozice ukáže pravěk na Slovácku,“ líčí Princ. Součástí třípatrové budovy se kromě nového archeologického pracoviště stane i odborná knihovna či multimediální expozice Cyrilometodějská stezka s edukačním sálem.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/exponaty-depozitar-slovacke-muzeum-cyrilometodejske-centrum.A220117_646226_zlin-zpravy_ppr