Příznivci obnovení moravské samosprávy po roce opět namalovali na silnicích na pomezí Čech a Moravy nápisy připomínající průběh tradiční zemské hranice. Cílem je upozornit na fakt, že ani 31 let od pádu totalitního režimu, který zrušil zemi Moravskoslezskou, nedošlo k obnovení zemské samosprávy. Podle dosavadních informací nadšenci takto označili téměř všechny důležité “přeshraniční” komunikace na území Kraje Vysočina a v Jihočeském kraji.

Před rokem se původci nápisů zaměřili na silnice na různých místech celé tradiční zemské hranice. Letos se zdá, že se zaměřili zejména na Kraj Vysočina a Jihočeský kraj. Označení zde přibyla minimálně na dvanácti místech. V loňském roce měla akce úspěch například v Pardubickém kraji, kde v reakci na nápisy došlo k oficiálnímu označení hranice mezi Čechami a Moravou prostřednictvím informačních silničních cedulí.

K aktivitě se oficiálně přihlásila Společnost pro Moravu a Slezsko, která k vyznačení hranice již dříve vyzvala své členy a příznivce. Datum 1. května vychází z tradice, podle které na Moravě v noci z 30. dubna na 1. května bývají pomalovávány silnice a většinou ty nápisy hlásají něco o čem všichni vědí, ale moc se o tom z různých důvodů nemluví … například proto, že vrchnost nechce aby se o tom mluvilo.

Společnost pro Moravu a Slezsko, podle informací redakce, již vloni oslovila také hejtmana kraje Vysočina, zda by podpořil oficiální označení hranice podobně jako se stalo v Pardubickém kraji. Narazila však na zamítavý postoj tehdejšího hejtmana Jiřího Běhounka (ČSSD) a ke vztyčení informačních cedulí zde zatím nedošlo, stejně jako v případě Jihočeského kraje. Aktivisté však věří, že současné nové vedení kraje by mohlo postoj přehodnotit a k průběhu historické zemské hranice se nějakým viditelným způsobem přihlásit.

Podle aktivistů je historická hranice mezi Čechami a Moravou symbolem tradičního zemského členění našeho státu a považují za zásadní chybu, že ji současné uspořádání státu ignoruje a ani se její existence nijak nepřipomíná, jakoby šlo o něco závadného. V jejím zviditelňování plánují pokračovat dokud se toho nechopí stát nebo příslušné samosprávy.

Zdroj: https://zpravyzmoravy.cz/dalsi-napisy-cechy-a-morava-na-silnicich-se-po-roce-objevily-hranicni-cary/?fbclid=IwAR2XQZxM23batdhKGjSxbAk8j6oFKXjdsrZSvyoHSW_opyySlOnJNQL3zHo#.YI6RjFw35ZM.facebook