Ostrovačice jsou první obcí, která na svém webu zveřejnila informace o Moravské národní iniciativě a text Deklarace moravského národa s podpisovým archem. Starostou je pan Ing. Tomáš Hájek. Děkujeme.

Ostrovačice jsou městys v okrese Brno – venkov v Jihomoravském kraji. Rozkládají se v Boskovické brázdě u dálnice D1. Žije zde 700 obyvatel. Na kraji katastru městyse, přibližně 2 km na východ od jeho centra, se nachází automotodrom  Masarykův okruh.

Osada byla obydlena již v 6. – 5. tisíciletí  před Kristem, tj. v mladší době kamenné a neolitu (nálezy štípaných a hlazených kamenných nástrojů, střepů a přeslenů). První zmínky o území obce se datují z 26. listopadu 1048 – darovací listina, kterou kníže Břetislav I. daruje majetek (i Domašovský statek, pod který Ostrovačice patřily) nově založenému klášteru břevnovských benediktinů v Rajhradě (falsum ze XIII. století). První autentická písemná zmínka o obci a faře je listina ze 6. listopadu 1255 – právo obsazovat ostrovačickou faru–Rakouský císař Ferdinand V. Dne 9. září 1842 povolil pořádání čtyř výročních trhů v roce, a tím povýšil Ostrovačice na městys.  Na základě novely zákona o obcích dne 10.října 2006 stanovil předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ostrovačice opět městysem.

Pavel Dohnal, mluvčí Moravské národní iniciativy