Den za Moravu připomíná minulý i přítomný odkaz Moravy. Letos na něj naváže Moravské odpoledne. 15 ročník významného setkání příznivců Moravy se chystá na sobotu 19. září. Součástí Dne za Moravu bude tradiční průvod městem i pestrý kulturní program. Letošní novinkou je Moravské odpoledne určené pro širokou veřejnost, které nabídne zábavu i sportovní vyžití pro celou rodinu.

Den za Moravu začne tradičním uctěním památky významného moravského markraběte Jošta Lucemburského v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí. Následovat bude program před kostelem až do výstřelu z děla příslušníků skupiny vojenské historie na znamení zahájení průvodu. Účastníci akce projdou městem po trase od Moravského náměstí se zastávkou u Staré radnice až na Náměstí svobody, kde vystoupí představitelé samospráv a zahrají účinkující soubory. Součástí této části programu bude také předání pamětních listů v rámci ankety Osobnost Moravy. Mezi pozvanými osobnostmi je horňácký “Majstr” Martin Hrbáč, lidový vypravěč Franta Uher či populární moderátor, zpěvák a bavič Luděk “Savana” Urbánek, vítěz loňského ročníku ankety. Mezi účinkujícími v rámci kulturního programu se objeví Kaiser – 1. moravský pěší pluk, mužácký sbor Hútek z Bánova, Moravia Memory Band či národopisný soubor Líšňáček. Den za Moravu se podle organizátorů ze spolku Moravská národní obec koná při příležitosti 1198 let od první písemné zmínky o Moravanech a 610 let od zvolení moravského markraběte Jošta římským králem dne 1. října 1410.

Na dopolední Den za Moravu letos jako novinka naváže Moravské odpoledne, které se bude od tří odpoledne konat v areálu beachvolejbalového hřiště u ulice Opuštěná, nedaleko od autobusového nádraží Zvonařka. K zorganizování této akce určené pro širokou veřejnost se spojilo několik moravských organizací. Na setkání v přátelském duchu u vína, piva, hudby i sportu zve Společnost pro Moravu a Slezsko a Moravské zemské hnutí ve spolupráci s e-shopem Moravský patriot. Mediálním partnerem akce jsou Zprávy z Moravy. Zastoupené organizace představí své aktivity, k poslechu zahraje cimbálová muzika. Plánuje se i neoficiální beachvolejbalový turnaj. Organizátoři rovněž zajistí skákací hrad pro děti.

https://zpravyzmoravy.cz/brno-ozije-setkanim-moravskych-patriotu-den-za-moravu-letos-doplni-moravske-odpoledne/