Jan Trefulka ( 15.května 1929 Brno – 22.listopadu 2012 Brno)

„… Přiznám se, patřím mezi ty „hlupkavé, přiblblé občany“, kteří se zapsali jako Moravané – a to jak v r.1991, tak v roce 2001. Samozřejmě ne proto, že bych chtěl iniciovat moravské národní obrození, případně vyhlásit samostatný Moravský stát. Ale proto, že toto přiznání k moravanství je jednou z mála oficiálních a veřejně doložených možností k vyjádření zásadní nespokojenosti s tím, jak nekvalifikovaně a krátkozrace české vlády naložily s bohatstvím a hodnotami, které představuje Morava, historicky zakotvený a známý, geograficky, kulturně, ekonomicky i politicky vymezený samosprávný region …“

Jan Trefulka vystudoval literární vědu a estetiku. V 60. letech proslul zejména jako redaktor a posléze šéfredaktor literárního časopisu Host do domu. V období konce 60. let se politicky angažoval, v roce 1969 byl vyloučen z KSČ. Podepsal Chartu 77 a v 70. a 80. letech publikoval pouze v zahraničí a v samizdatu.

Po roce 1989 byl předsedou Obce moravskoslezských spisovatelů a pět let také členem Rady České televize. Ve své publicistické činnosti se angažoval ve věci prosazení moravské samosprávy v rámci České republiky.