Pracovníci Slovanského hradiště v Mikulčicích připravili v rámci kulturních a doprovodných pořadů probíhající 59. návštěvní sezóny na pátek 24. až neděli 26. května širší program s názvem Jaro na mikulčických Valech.

Pro vítané návštěvníky jsme připravili na výše uvedené dny následující program:

– v pátek 26. května bude na běžný návštěvní den, jehož součástí je dopolední programový den  pro školní výpravy ve velkomoravském dobovém táboře se skupinou Styrke, navazovat od 18.00 hodin večerní program. Připravili jej pracovníci Archeologického ústavu AV ČR  s názvem Muzejní noc. Na programu bude podvečerní a noční hudební program, večerní prohlídky i další zážitky, včetně možnosti nočního výstupu na vyhlídkovou věž.

– v sobotu 25. května se od 10.00 hodin uskuteční Cyrilometodějská pravoslavná pouť se svatou liturgií. Na ni naváže program Kulturního dne Bulharů. V jeho rámci bude v 11.30 hodin otevřena v galerii návštěvnického centra výstava fotografií s názvem Šumní bulharští Češi. Vlastní kulturní program bude zahájen po položení květin u sousoší sv. Cyrila a Metoděje ve 12.00 hodin. Vystoupí v něm bulharské folklorní a pěvecké soubory.

– současně budou moci rodiče s dětmi navštívit dobový velkomoravský tábor skupiny Styrke, v němž bude hlavní program (ukázky boje středověkých bojovníků) zahájen ve 14.30 hodin. V hlavní hale návštěvnického centra si děti mohou zahrát Velkomoravské kvarteto, Člověče nezlob se!, rodinnou hru za Hradbami města Morava nebo si zkusit sestavit rozkládací modely velkomoravských kostelů a paláce. V areálu bude připraveno také občerstvení.

– v neděli 26. května se od 08.00 hodin uskuteční program Vítání ptačího zpěvu, což je dopolední procházka lužním lesem s ornitologem. Od 10.00 hodin je na programu Velkomoravské dopoledne se skupinou Styrke, která se s návštěvníky rozloučí programem v 11.00 hodin. Denní i víkendový program bude zakončen tematickým odpolednem s názvem Krásy mikulčického luhu, který bude s mnoha aktivitami pro děti i rodiče zahájen ve 14.30 hodin.

Provozní doba mikulčického památníku Velké Moravy je po všechny dny od 9.00 do 17.30 hodin s prohlídkami s průvodcem v časech 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 a 17.00 hodin. Věž a galerie bude přístupná průběžně a v pátek až do 22.30 hodin.

Srdečně zveme o nadcházejícím víkendu 24. – 26. května k návštěvě Slovanského hradiště v Mikulčicích všechny milovníky historie, krás přírody, poznání a zábavy.

zdroj: TZ Slovanské hradiště v Mikulčicích