Jošt bez znaku Moravy, zrovna dnes. „Stydím se.“ Brno naštvalo Zdeňka Koudelku

05.07.2023 17:04 | Analýza

„Nevěděl ani rok, na den jsem se jej už neptal,“ komentuje znalosti některých studentů z historie vysokoškolský pedagog, ústavní právník, docent Zdeněk Koudelka. Upozorňuje, že Svatý Cyril a Metoděj nejsou jen patroni Moravy, ale z rozhodnutí papeže sv. Jana Pavla II. i spolupatroni Evropy. „Obraťme se od malých a šedých bruselských myší k velkým osobnostem Evropy!“ vzkázal. Připomíná i nedávné kontroverze. Brněnská koalice po sporech o tom, jaká vlajka by měla být na štítu sochy Jošta Lucemburského, rozhodla, že se již nebudou vyvěšovat žádné barvy. „Toto rozhodnutí je obzvláště hloupé, přitom jej vymysleli radní města Brna, tedy lidé žijící na Moravě. Jako Brňan se za toto rozhodnutí stydím,“ uvedl Koudelka.

Jošt bez znaku Moravy, zrovna dnes. „Stydím se.“ Brno naštvalo Zdeňka Koudelku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Socha Jošta Lucemburského na brněnském Moravském náměstí

„Žijeme v horší době, než jsme žili před 10 lety, ale každá epocha má slunné i mrazivé dny. Ani Cyril s Metodějem to na Moravě neměli jednoduché,“ říká znalec historie, ústavní právník, docent Zdeněk Koudelka. „Právě v dobách krizových se zjeví velké osobnosti, ukáže se jejich statečnost, víra a odhodlání, ale také zbabělost a zákeřnost jiných. Evropa díky hloupé bruselské a berlínské politice zeleného údělu, migrantského vítačství a odmítání si přiznání pravdy, že Západ již světu nevládne, chudne a upadá,“ připomíná dnes 5. července, když slavíme svátek slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a jejich příchod na Velkou Moravu. 

Podle Koudelky máme stále šanci. „Stále však je velká naděje na návrat spokojeného života do Evropy. Podmínkou je výměna politických hlupáků, kteří Evropu potápí, za politiky, jež nebudou chtít toužit po světovládě, vést válku a dělat převraty či revoluce všude možně po světě, kteří nebudou chtít klimatismem či nějakým dalším covidismem okrádat lidi a přihrávat obrovské zisky nemnoha vyvoleným. Občané to mají ve volbách stále v rukou. Je na nich, co si zvolí. Přeji republice i Moravě, aby v příštích volbách zvítězili ti, kteří mohou Moravu, Slezsko i Čechy z bídy vyvést, a ne ti, kteří bídu prohlubují, stát zadlužují a řinčí zbraněmi,“ uvedl.

Vyvěšují se moravské vlajky. A letos?

Se svátkem souvisí i používání vlastní vlajky. „Vyvěšování moravské vlajky na svátek sv. Cyrila a Metoděje se díky řadě moravských iniciativ a aktivních Moravanů stalo běžnou praxí. Svátek sv. Cyrila a Metoděje 5. července je fakticky zemský svátek Moravy, jsou totiž patroni Moravy, jako je patronem Čech sv. Václav (svátek 28. září) a patronkou Slezska sv. Hedvika (svátek 16. října),“ popsal Koudelka.

Moravský právník Zdeněk Koudelka. Foto: Daniela Černá

Jak dál Koudelka uvedl, moravské vlajky vyvěšují především obce, statutární města na Moravě nebo Jihomoravský kraj a řada společností i jednotlivců. „Některé obce (např. Čejkovice u Hodonína, Halenkov na Vsetínsku) i firmy (Synot Uherské Hradiště) mají vyvěšenou moravskou vlajku celoročně. Osobně vyvěšuji moravskou vlajku na chalupě ve Velkých Karlovicích v průběhu celého roku, a nejen na jeden den. Jsem Moravanem a žiji na Moravě celý rok, ne pouze na sv. Cyrila a Metoděje,“ vzkazuje.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Jost-bez-znaku-Moravy-zrovna-dnes-Stydim-se-Brno-nastvalo-Zdenka-Koudelku-739098?fbclid=IwAR1htba8ZBv80wDHu-HQYlL6EzfUuOBTFJX6PJ7I5vOmKH85z7JQbF3089w