Letos už po osmé organizuje spolek Moravská národní obec pro veřejnost zajímavou a dnes už oblíbenou anketu „Osobnost Moravy“. V úvodní nominační fázi každého ročníku ankety má široká veřejnost možnost zasílat členům koordinačního týmu návrhy moravských osobností, o kterých se domnívá, že si nominaci v anketě zaslouží. Již samotnou nominaci totiž chápe jako ocenění a vyjádření úcty dotyčnému člověku.

Letos byl termín ukončení sběru nominací stanoven na neděli 11. června 2023. Opět se sešlo mnoho návrhů, ze kterých vykrystalizovala finálová pětice nominovaných, tři jednotlivci a dvě dvojice, pro které může veřejnost hlasovat od neděle 25. června (12:00 hod.) až do neděle 10. prosince 2023 (12:00 hod.) na webu Osobnost Moravy.

Informace o nominovaných osobnostech

Jaromír Meixner

Vůbec prvním letos nominovaným byl rodák z moravské metropole, města Brna, skvělý sportovec, bývalý profesionální hokejista, dvojnásobný stříbrný medailista z MS, pan JAROMÍR MEIXNER.

Profil Jaromíra Meixnera zde.

Helena Havelka Baronová a Miloslav Havelka

Druhou nominaci přijali propagátoři hanáckého jazyka, novináři, zakladatelé a redaktoři hanáckého žurnálu Furtovnik, manželé HELENA HAVELKA BARONOVÁ a MILOSLAV HAVELKA. Více zde.

František Pavlica

Za dalším nominovaným Moravanem jsme zamířili do regionu jihovýchodní Moravy na Moravské Slovácko do obce Hroznová Lhota. Žije zde aktivní a pracovitý člověk, skvělý umělec, výtvarník, litograf, vinař, divadelník a oblíbený organizátor, pan FRANTIŠEK PAVLICA.

Více informací zde nebo si můžete připomenout článek o Františkovi Pavlicovi na našem webu.

Ing. Vladimír Josef Nippert

Čtvrtá letošní nominace nás zavedla na úplný sever naší země, tedy na pomezí Moravy a jižního Slezska. Zde se nachází obec Vražné a město Odry. Žije zde velký moravský patriot, pan Ing. VLADIMÍR JOSEF NIPPERT, bývalý starosta obce Vražné, který je zasvěceným propagátorem odkazu slavného rodáka ze slezských Hynčic, velké osobnosti světové vědy a duchovního života, „otce genetiky“ Johanna Gregora Mendela.

Více na jeho nominačním profilu zde.

Ing. Zuzana Boudová a Otto Bouda

Za poslední, tedy pátou nominací, se pořadatelé vydali naopak na samý jih naší země Moravy, do překrásného historického města Znojma. Žijí zde a v oblasti potravinářství, tedy ve zpracování ovoce a zeleniny, úspěšně podnikají paní Ing. ZUZANA BOUDOVÁ a pan OTTO BOUDA. Oba manželé se hrdě hlásí k moravskému patriotismu a velmi silně vnímají sílu moravských tradic a bohatost moravské historie. Více zde.

Nominovaní a vítězové ankety za rok 2022 si slavnostně převezmou ocenění na brněnské slavnosti Den za Moravu

“Za nás členy koordinačního týmu ankety „Osobnost Moravy“ bych rád vyjádřil úctu všem nominovaným Moravankám a Moravanům. Vážíme si jejich kladného stanoviska a souhlasu s nominací. Zároveň bychom rádi také letos podnítili zájem široké veřejnosti o tuto iniciativu. Ten, kdo má Moravu rád, se může svým hlasem v anketě podílet na rozhodnutí, kdo z nominovaných významných osobností získá prestižní titul Osobnost Moravy 2023. Každý hlas v anketě je důležitý. Čím více hlasů, tím větší je objektivita konečných výsledků,” říká Stanislav Blažek, místopředseda Moravské národní obce.

“Závěrem bych rád za Moravskou národní obec, z.s. pozval všechny příznivce Moravy, její nezaměnitelné kultury a bohaté historie, v sobotu 16. září 2023, do Brna na slavnostní předávání ocenění vítězům a nominovaným v loňské anketě Osobnost Moravy 2022,” zve Stanislav Blažek.

Tento slavnostní akt se uskuteční zhruba od 11:00 hodin na Náměstí Svobody jako součást programu tradiční slavnosti Den za Moravu. Na ozvučeném pódiu si hlavní cenu, kterou je exkluzivní skleněná trofej s moravskou orlicí, zaslouženě převezme amatérský meteorolog a fotograf, pan Michal Viktorýn. Stejné trofeje menších rozměrů za druhé a třetí místo převezmou etnolog, muzejní pracovník Městského kulturního střediska Kojetín a předseda spolku Bezměrovák, pan Milan Zahradník a rodák z moravské metropole města Brna žijící v rakouské metropoli Vídni, herec, režisér, dramaturg, scénárista a překladatel, pan Mgr. Ludvík Kavín.

“Všechny nominované osobnosti pak v upomínku převezmou pěkný pamětní list a malý dárek v podobě publikace „Moravské dějiny do roku 1860“, kterou vydal náš spolek Moravská národní obec prostřednictvím sbírky,” dodává Blažek.

Autor: red Zdroj a foto: Moravská národní obec