Nasazovat historii dnešní politický mustr znamená ji hrubě zkreslit ! Přesně to se děje na naší wikipedii a rozhodně to není žádná náhoda, ale manipulativní politický záměr, který sleduje, jako bohužel mnoho jiného v naší republice, vymazávání povědomí o Moravě a Moravanech.

Když se zajímáte o osobnosti, které se na Moravě narodily, narazíte na naší wikipedii na podivnou věc. V období před vznikem Československa je jako místo jejich narození označováno Rakousko-Uhersko a dál? Nic! Zatímco u osobností narozených v Čechách se také uvádí Rakousko-Uhersko, ale za tím také Čechy. Nebo jen Čechy.Ano, ti lidé se samozřejmě narodili v soustátí Rakouska-Uherska. Ale samo Rakousko-Uhersko na osobních listinách a dokladech uvádí u těchto lidí zemi – stát, kde se narodili. Tedy v případě Moravy Moravské markrabství !

Jsem přesvědčena, že každý kdo tehdy žil v Rakousku-Uhersku byl více osobně a rodem spjat se zemí, ve které se narodil a kde žil, tedy v našem případě s Moravou. Více, než s celým soustátím, které pro jeho velikost a různorodost do svého srdce pojmout často ani nedokázal. Byť byl třeba mocnářství vděčný za rozumné a v podstatě na tu dobu velmi moderní řízení soustátí. S velkým aspektem na hospodářský rozvoj všech jeho zemí!

Věra Hejtmánková, signatářka Deklarace moravského národa