Ministerstvo zdravotnictví předvedlo další komunikační kiks. Uprostřed očkování proti covidu se na očkovacím portálu občana obrací na osoby české národnosti. Záměna státního občanství za národnost vyvolala vlnu kritiky. Občané dalších národností se ptají, jak mají postupovat.

Od ústředních orgánů státní správy bychom čekali, že budou používat přesnou terminologii. Na Ministerstvu zdravotnictví České republiky si s tím ale hlavu příliš nelámou. Očkovací portál občana, který pomáhá koordinovat očkování proti nemoci covid-19, navrhuje způsob přihlášení prostřednictvím rodného čísla pro osoby v registru obyvatel. Ale jen pro ty, kteří jsou české národnosti.

Jak je to tedy s dalšími národnostmi? Jak mají postupovat občané České republiky národnosti slovenské, německé, polské či vietnamské? Tutéž otázku si kladou i občané, kteří při nedávném sčítání lidu uvedli národnost moravskou či slezskou.

Druhá varianta přihlášení zároveň hovoří již jen o cizincích a dětech bez občanského průkazu. Chce tím tedy ústřední orgán státní správy naznačit, že poskytuje veřejné služby především občanům české národnosti a ostatní vnímá jako cizince nebo děti?

Na zavádějící informaci od Ministerstva zdravotnictví vzápětí přišla kritická i pobavená reakce. Na sociálních sítích lidé hovoří o nacionalismu. Objevily se také ironické poznámky.

“Očkování jen pro občany české národnosti? Znamená to, že my Moravané, Slezané nebo příslušníci národnostních menšin nemáme právo se očkovat?” ptá se na Facebooku v komentáři Stanislav Blažek z Dlouhé Loučky. “Jen ať si to v Čechách nechají,” poznamenává ironicky Michael Vrbka.

Očkovací systém naštěstí funguje stejně pro občany jakékoliv národnosti. Zbývá jedině poradit Ministerstvu zdravotnictví a dalším státním orgánům, aby používaly přesné pojmy. Vyhnou se tím zbytečným zmatkům i oprávněnému výsměchu od lidí, kterým mají sloužit.

https://zpravyzmoravy.cz/ockovani-jen-pro-ceskou-narodnost-ministerstvo-predvadi-necekany-nacionalismus/?fbclid=IwAR3OkPFsJKXbF21AMmT5euXY759njB9aUgYK8D2CHM9XH31XMFbvisQAKzQ