V minulých dnech se signatář Deklarace moravského národa PhDr. Tomáš Skoumal obrátil na dramaturgii pořadu České televize Historie.cz s žádostí o natočení diskusních pořadů na téma Moravy a moravanství.

 

Dobrý den,

nevím, zda se v tomto zcentralizovaném státe nesnažím o zbytečné, ale přesto mi to nedá, abych Vám nenapsal. Jedná se mi o téma Moravy/moravanství, které je opomíjeno, spíše bych řekl záměrně tabuizováno. Ve vašem pořadu se kdysi alespoň jednou vyskytla  výjimka, na kterou by se mohlo navázat. Myslím, že by rozhodne zasluhovala pozornosti s tím spojené následující
témat.

Okruhy (z 20. století):
1. rok 1918 – Morava (nejen ona) se stala součástí Československa bez  schválení parlamentu = zemského sněmu.
2. závěr roku 1948 – schválení zákona, jenž rušil po staletí existující země a nahradil je tzv. gottwaldovskými kraji (jejichž kopii máme i dnes).
3. rok 1968 – do Společnosti pro Moravu a Slezsko vstoupilo 250.000 lidí!
4. po roce 1989 došlo k sesbírání 650.000 podpisu pro návrat k zemím.
5. sčítání lidu opakovaně ukazuje největší počet lidí pro jinou než českou  národnost, národnost moravskou (i presto Moravané nejsou bráni jako  nejvýraznější menšina, ani jako většinové etnikum).

S pozdravem  PhDr. Tomáš Skoumal

 

Dobrý den,

děkujeme za náměty. Od dubna se budou některé díly Historie.cs  natáčet v brněnském studiu CT a témata budou vybírána ve spolupráci s moravskou a slezskou historickou obcí. Doufáme, že mezi nimi najdete  zajímavé díly, které se dotknou i tématiky, o níž se zmiňujete.

Zdraví PhDr. Aleš Poledne, vedoucí dramaturg