Téměř před rokem několik desítek z nás, vyhlásilo na památném Velehradě Deklaraci moravského národa, pod kterou připojily svůj podpis další stovky signatářů. Mnozí ze signatářů se intenzivně snaží, v rámci svých možností, šířit dál mezi ostatní spoluobčany požadavky Moravanů na legislativní uznání moravské národnosti a na obnovu Moravské země.

V rámci této Moravské národní iniciativy jsme směřovali naše požadavky nejen na příslušné vládní představitele České republiky a zastupitelstva moravských krajů, ale také na představitele Rady Evropy a příslušné orgány Evropské Unie.

Po událostech v Katalánsku, kde centrální španělská vláda tvrdě bránila uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska a po postoji představitelů Evropské Unie ke snaze katalánského lidu prosadit své právo na sebeurčení, je asi nám všem Moravanům jasné, že nám ze zahraničí nikdo nepomůže. Pokud chceme své požadavky prosadit, budeme je muset demokratickou formou prosadit jen prostřednictvím svých volených zástupců v Parlamentu České republiky.

K moravské národnosti se u různých příležitostí hlásí někteří politici snad ze všech politických stran. Mnozí z nich kandidují i v letošních podzimních volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  V rámci Moravské národní iniciativy si však svou aktivitou zaslouží náš preferenční hlas na volebním lístku pouze tři z nich.

JUDr. Pavel Blažek, Ph.D., poslanec, kandidát č.2 do Poslanecké sněmovny za ODS v Jihomoravském kraji

doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D. , právník, rektor vysoké školy, mluvčí Moravské národní iniciativy, kandidát č.21 do Poslanecké sněmovny za ČSSD v Jihomoravském kraji

Ing. Pavel Dohnal, ředitel Domova pro seniory, mluvčí Moravské národní iniciativy, kandidát č.5 do Poslanecké sněmovny za stranu Moravané na kandidátce hnutí SPD ve Zlínském kraji

Moravanky a Moravané přijďte za týden k volbám a dejte preferenční hlas kandidátům, kteří v poslanecké sněmovně budou prosazovat naše požadavky, uvedené v Deklaraci moravského národa.