Slova „moravisti“ a „separatismus“ se nám zase objevila v článcích o moravských symbolech, které přetiskl web moravskynarod.cz.

Vždy, když někdo straší občany moravským separatismem, vybaví se mně mediální politika minulého režimu. Pokud se jednalo o spojence tzv. socialistického tábora, byli to „bojovníci za svobodu“. Pokud byli na straně tzv. západu, jednalo se vždy o „separatisty“.

Může to znít tvrdě, ale Češi z Čech majíc početní převahu, po vzniku Československa Moravě a našemu Slezsku postupně brali práva, se kterými tyto země-státy v roce 1918 do společného soustátí více zemí vstupovaly. Situace na Moravě a v našem Slezsku dnes odpovídá termínu neokolonialismus. Symptomy neokolonialismu jsou známé. A situace na území ZRUŠENÉ MORAVSKOSLEZSKÉ ZEMĚ vykazuje všechny. Pro Čechy z Čech tedy přirozeně budeme vždy „separatisté“. Alespoň většinou. Samozřejmě tam žijí i lidé, kteří jsou svým založením skuteční demokraté a vědí na čí straně je právo a spravedlnost. A obnovu práv jednotlivých historických zemí by si přáli.

Obyvatelé Moravy i našeho Slezska, by tedy měli úsilí o navrácení zemských práv cítit přirozeně naopak – jako boj za spravedlnost pro vlastní zem ve které žijí, také alespoň většinově. Ale tady je problém. Nerovnováha vyplývající z nadpráví, které si české (pražské) mocenské centrum uzurpuje. Centralizovaná veřejnoprávní média. Která vzala potřebný díl suverenity a svobody redakcím na Moravě a v našem Slezsku a stala se tak trvale usazeným trojským koněm, který za spravedlnost NA MORAVĚ A V NAŠEM SLEZSKU URČITĚ NEKOPE !

Věra Hejtmánková, signatářka Deklarace moravského národa