Unikátní elektromotor vyrobený ve 30. letech minulého století na základě patentu geniálního vsetínského vynálezce, odbojáře a starosty Josefa Sousedíka se stane od konce prázdnin novou ozdobou Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně.

Radost vsetínských historiků z nového exponátu umocňuje fakt, že cenný skvost dostali darem od Milana Vítka z Újezdu u Brna. Majitel o něj dlouhá léta pečoval sám ve své garáži, nakonec se rozhodl oslovit muzeum, kde část expozice Živá paměť národa patří vynálezci Josefu Sousedíkovi označovanému často jako Moravský Edison.

Jeho zřejmě největším vynálezem je unikátní benzinoelektrický systém přenosu energie pro legendární vlak Slovenská strela.

„I když je darovaný motor velmi zachovalý, před vystavením ještě potřebuje jisté úpravy a ty si vyžádají čas,“ uvedl historik muzea Pavel Mašláň.

Elektromotor vznikl podle jednoho z více než padesáti Sousedíkových patentů. V roce 1929 byl schválen pod číslem 39 423 a názvem Jedno nebo vícefázový kolektorový motor pro ekonomickou regulaci počtu otáček.

„Sousedíkova továrna vyráběla na jeho základě pohony rozličných typů elektromotoru. Měl menší výkon a oproti konkurenci se vyznačoval velkou úsporou energie,“ přibližuje Mašláň.

Motor je cenný nejen díky své velmi dobré kondici, ale rovněž netradičnímu účelu, ke kterému sloužil. Používal se v bývalé cukrárně k míchání těsta.„Připevnili si ho tam ke speciální kovové konstrukci, kterou si nejspíš majitel podniku nechal vyrobit na zakázku,“ popsal Mašláň. „Motor poháněl hřídel, na kterou se daly přidělat různé koncovky. Ty se ale stejně jako mísa na těsto nakonec nedochovaly,“ poznamenal historik. 

Nový elektromotor doplní další čtyři, které byly za první republiky vyrobeny na základě Sousedíkových patentů a jež se staly součástí stálé expozice. Po své renovaci rozšíří výjimečnou sbírku, která vznikla z darů.

Muzejníci měli opakovaně štěstí na lidi, kteří upřednostnili historickou hodnotu stroje před penězi, jež by získali ve výkupně železa. „Občas se k nám ale nečekaně dostanou i skvosty, které obohatí i jiné než technické sbírky,“ upozornil Mašláň. „Nedávno nám jedna žena věnovala původní vojenskou mapu, podle které se osvobozoval Vsetín.“

Zdroj: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/vsetin-muzeum-elektromotor-josef-sousedik.A210726_618800_zlin-zpravy_hoo