Tak trošku jiné hody byly letos v Ostrožské Lhotě. Poprvé v šestadvacetileté historii nebyli mladší a starší stárci. Byli jenom stárci – Eda Krátký a Aneta Bartošová.

    Poprvé se nešlo ke stárkům domů, stárek šel pro stárku do domu zahrádkářů, který je na bývalé sokolovně. Hody také nebyly pod organizací folklórního souboru Háječek. Organizátorem byla obec a hodová chasa. I přesto, by nezasvěcený nepoznal, že je něco jinak. V sobotu proběhlo tradiční zvaní na hody. V neděli ráno se v kostele svatého Jakuba Staršího za účasti chasy uskutečnila hodová mše svatá, odpoledne šla chasa pro stárku a pro právo ke starostovi obce. K večeru proběhlo na lhotském hřišti už tradiční hodové vystoupení.

„Hody byly úplně fascinující. Všichni jsme viděli, jak se dala chasa dohromady, jak sama dokázala ocenit ty, kteří hody táhli a nacvičovali, což bylo úplně skvělé. Také bych neřekl, že hody byl bez Háječku, protože hody byly s Háječkem. Tančili fotbalisté, viděl jsem tam hokejisty, byla vytvořená skvělá hodová chasa, která si rozumí. Mladí tradice dodržují, což mně dělá velkou radost. Všechno klaplo na jedničku. Tradice hodů musí ve Lhotě setrvat. Věřím tomu, že u mladých ze Lhoty to setrvá i nadále. Letošní hody beru jako takový odrazový můstek,“ hodnotil hody starosta Ostrožské Lhoty, který byl stárkem v roce 2001.

Taneční vystoupení také po delší době nenacvičovalo s chasou Ludmila Hájková. „Tu její roli převzala Lucka Bachanová, což je její vnučka. Věřím, že se jí tradici podaří udržet i do budoucna,“ vyjádřil se ke změně hodové režisérky Roman Tuháček. Poslední hody se stárky byly ve Lhotě v roce 2017, tehdejší stárek Marek Miklíček nechyběl v hodovém průvodu ani v letošním roce.

„Na přípravu jsme měli čtyři týdny, což je strašně narychlo. Myslím si, že provedení a vystoupení bylo nakonec dobré. Žádné negativní ohlasy jsem zatím nezaznamenal. Dopadlo to dobře, čtrnáct párů sice není moc, ale ani málo,“ podotkl Marek Miklíček. Po vystoupení vyzvedla hodová chasa svoje organizátory. Mirek Šajdler pozval postupně na pódium Lucku Bachanovou a Moniku Valčuhovou, obě dostaly krásnou kytičku a Marek Miklíček byl oceněn sedmičkou vína.

Slovácké hody s právem se v Ostrožské Lhotě pořádají každý lichý rok, poprvé je uspořádali v roce 1956.

A ještě nezbytná informace pro milovníky statistik. V roce 2017 šlo v průvodu 23 párů, v roce 2019 to bylo 20 párů. V letošním roce tančilo 14 krojovaných dvojic. Rekordní účast krojovaných je z roku 2009 – tehdy bylo v průvodu 38 párů.

Zdroj: https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/slovacke-hody-se-starky-byly-ve-lhote-po-ctyrech-letech-byly-fascinujici-2021072.html