Bydlím na jihovýchodě Moravy v Republice Čechy (The Republic of Czechia). Každým rokem cestuji dvakrát do západní Evropy. Autobusem, případně vlakem,  je to nějakých dvacet, dvacet dva hodin. Zkusil jsem to jednou, průda. Takže další možnost je využít služeb některé z leteckých společností.

Poprvé jsem letěl z Brna, Po sedmé hodině ráno jsem vyšel z domu, vlakem do Brna, z hlavního nádraží autobusem na letiště, absolvoval jsem let, na druhé straně už mě čekali s autem a ve dvě odpoledne jsme seděli doma v kuchyni a popíjeli kafé. Celkem fajn, ale nevydrželo, letecká společnost linku zrušila. Náhoda. Sliby, že linku obnoví, zůstávají sliby dodnes.

Další lety se odehrály z Prahy, Bratislava ani Vídeň nenabídly lety v mojí oblíbené cenové hladině, navíc lety byly s přestupy, takže by cestování značně prodloužily. Prodloužení doby na cestování o minimálně tři hodiny na cestu do Prahy nebylo nic příjemného, ale nebylo na výběr, aspoň že mám vlak za čtvrtinu ceny, důchodce 65+.

Léto už končí, nastal čas si naplánovat další cestu. A ouvej, levnější letenky jsou jen na lety kolem osmé ráno z Prahy, ovšem, abych to stihl, musel bych jet vlakem už večer a někde v Praze čekat pět šest hodin, takže v úvahu připadají lety navečer, ovšem, letenky jsou až dvakrát tak drahé. Zase jen  náhoda.

Uvažuji o tom, že se kvůli pohodlnějšímu cestování na Západ přestěhuji do Prahy. Anebo ještě lépe, přímo na Západ.

Jiří Jakub Mašek, signatář Deklarace moravského národa,