Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se pustilo do výstavby čtvrtého areálu. Takzvaná Kolibiska, která budou prezentovat horské hospodaření a salašnictví, vznikají nad Valašskou dědinou. Dokončení je naplánované na rok 2023. Zaměstnanci Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm přesunuli do nově vznikajícího areálu Kolibiska už několik objektů.

„Jedná se o objekty, které v terénu značně dožívají, a proto jsme se už rozhodli pro jejich přemístění. Konkrétně jde o luční seník z Morávky a stodolu s kamenným sklepem ze Starých Hamrů,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš. Obě stavby jsou už částečně obnovené. Areál jako celek je v přípravné fázi. „Letos se budeme zabývat provozním řešením, architektonickou studií a zahájíme projekt pro územní řízení,“ doplnil Ondruš. Během pěti let zde budou převezené další unikátní objekty z Valašska, Těšínska a Frýdecka, které jsou s horskými teritorii spjaté.

„Měl by tu vzniknout řetěz kolib, lépe řečeno řetězec salaší, který se potáhne pod Jurkovičovou rozhlednou,“ informovala odborná náměstkyně ředitele muzea Eva Kuminková. Své místo v areálu mimo jiné najde například panská pajta. „Jedná se o rozsáhlý přístřešek pro dobytek, ve kterém se schovával před nepříznivým počasím,“ vysvětlila Kuminková a doplnila, že pajta bude rekonstruovaná podle historického vyobrazení z vrchu Hradiska u Rožnova a archeologických nálezů na katastru Hutiska. Raritou bude takzvaný kurlok z Košařisk. „Je to archaický typ obydlí s dýmnou jizbou bez komínu. Kouř z otevřeného ohniště šel přímo do místnosti, kde se dlouho držel pod stropem a postupně odcházel otvory a netěsnostmi,“ vysvětlila náměstkyně Kuminková.

Ještě letos bude do areálu převezená hájovna z Valašské Bystřice. Novější stavba bude částečně sloužit jako expozice, částečně jako sociální zázemí pro návštěvníky a zaměstnance.

Nápad rozšířit muzeum o areál Kolibiska vznikl už před více než čtyřiceti lety. Kvůli dokončování Valašské dědiny a výstavbě Mlýnské doliny se ale doposud nestihl uskutečnit. Rožnovská radnice stavbu čtvrtého areálu vítá. „Vidíme to jedině jako plus. Věříme, že Kolibiska do Rožnova přilákají ještě více turistů,“ je přesvědčený destinační manažer rožnovské radnice Marek Havran.
Zdroj: https://valassky.denik.cz/zpravy_region/nad-valasskou-dedinou-roste-novy-areal-kolibiska-20180509.html