Denisa Rohanová, kandidátka na úřad prezidenta

AKTUALIZACE: Nejvyšší správní soud zneplatnil kandidaturu Denisy Rohanové. Rozhovor přesto ponecháváme.

Už za měsíc nás čekají prezidentské volby. Zeptali jsme se všech kandidátů na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim. Jejich odpovědi budeme postupně zveřejňovat. Jako první představujeme Denisu Rohanovou.

Jaký je váš vztah k Moravě?

Velmi vřelý. Mám na Moravě spoustu dobrých přátel a kolegů. Navíc i Asociace povinných má své sídlo tam.

Co se vám na Moravě nejvíc líbí?

Krajina. Mentalita lidí, plná jejich vstřícnosti. Klid, který tam dýchá z malých vesnic. A samozřejmě vinné sklípky (smích).

Je podle vás Morava jen zaostalý “východ republiky”?

Toto přirovnání slyším poprvé. Nikdy bych s ním nesouhlasila.

Myslíte si, že má Morava adekvátní postavení v tomto státě? Co byste případně změnila?

Myslím si, že má. Vždyť jediný rozdíl je v tom, že v Čechách je hlavní město a sídlo hlavy státu. Skvělí lidé žijí na Moravě i v Čechách.

Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

Nevím jak by napraven dnes být měl. Znovunastolení moravské zemské samosprávy? Toto řešení nepovažuji v tuto chvíli za uskutečnitelné.

Podle odhadu ekonomů (viz například nedávné doporučení NERVu) by zrušení nebo redukce krajů vedly k zefektivnění územního rozvoje a úspoře minimálně v řádu desítek miliard korun. Podporujete tento návrh?

Ne. Neumím si představit jak konkrétně by chtěl toto NERV řešit. Které obce by chtěl slučovat? Na jaký počet je regulovat? Vzal v potaz to, že malé obce jsou skvělé živé organismy? Nejefektivněji se mi jeví spíše úbytek byrokratických záležitostí, které tyto samosprávy řeší.

Co byste vzkázala voličům z Moravy?

To, že prezident sídlí na Pražském hradě, neznamená, že není prezidentem i Moravanů.

Denisa Rohanová pochází z Pardubic. Působí jako aktivistka, která se zaměřuje na pomoc lidem v dluzích a exekuci. Je prezidentkou České asociace povinných. Její kandidaturu na úřad prezidenta podpořilo dvacet poslanců, kteří mandát vykonávali v minulém volebním období. Soud uznal tuto podporu za platnou. Rohanová také uvedla, že pro kandidaturu nasbírala 27 tisíc podpisů občanů.