A/ CO JE SPOLKOVÉ, (FEDERATIVNÍ) USPOŘÁDÁNÍ

Menší celky se dobrovolně spojí za nějakým účelem. Zpravidla pro společnou obranu před silným vnějším nepřítelem. Zvolí si zástupce celku a jim přispívají na společný záměr. Vše ostatní zůstává v rámci jejich volby. Pomine-li nebezpečí, rozejdou se, nebo určité pouto z důvodu ověřené praktičnosti udržují.

B/ CO JE CENTRALISMUS

Představte si to takhle. Vy jste pan Morava. Dostanete výplatu, ale musíte ji odevzdat sousedovi a ten rozhodne kolik z ní dostanete. Soused Čechy s velkým obývákem Prahou (hlavním městem) není zlý, ani nějak úmyslně nespravedlivý. Ale normální, jak tomu většinou bývá. A tak si to nechá projít hlavou a usoudí, že on přece potřebuje o něco více než vy. Už třeba jenom proto, že má tu starost navíc s tím rozdělováním dvou výplat… A navíc má ten velký obývák. Vy už žádný obývák nemáte, protože vám obývák (hlavní město) soused oficiálně zrušil a potom si zvětšil ten svůj…!

A protože by nikomu z nás nenapadlo, nosit vlastní výplatu sousedovi, aby vám z ní milostivě něco přidělil, tak bychom si také neměli nechat líbit ten urážlivý a zlodějský prvorepublikový a později ještě horší komunistický centralismus, který tady máme dodnes. Dokud měla Morava svou samosprávu, tedy o většině vlastních věcí si mohla rozhodovat sama – jak to bylo po více než TISÍC let až do roku 1918, tak prosperovala a lidem se na ní vedlo dobře. Ne jako posledních 100 let, kdy se životní úroveň jejích obyvatel oproti lidem v Čechách a Praze postupně propadala, protože z Prahy o ní kompetentně rozhodovat neuměli a neumějí. 100 let hloupého pokusu je dostatečný důkaz a argument !

Morava opakovaně masivně projevila svou vůli, že chce svá práva zpět, ale byla vždy převálcována početnějšími Čechami v rozporu s mezinárodním právem, spravedlností a demokracií. Ale není všem dnům konec a je třeba dnešním centristickým nedemokratickým mocným v ČR říct:

DOKUD TO SVÍRÁŠ, TAK TO NEMÁŠ !

UŽ MNOHOKRÁT SE UKÁZALO, ŽE CELKY SPOJENÉ NA ZÁKLADĚ NESPRAVEDLNOSTI. KDY JEDNA ČÁST UTLAČILA TU DRUHOU, NEPŘINESLY NIC DOBRÉHO. A STABILITA UDRŽOVANÁ PROPAGANDOU A MANIPULACÍ JE ILUZÍ. JEN SPRAVEDLNOST, VZÁJEMNÁ ÚCTA A ROVNOST MŮŽE UDRŽET TAKOVÁ SPOLEČENSTVÍ POHROMADĚ …

Věra hejtmánková, signatářka Deklarace moravského národa