Prezidentské volby se blíží. Všech kandidátů jsme se zeptali na jejich vztah k Moravě a co si myslí o moravské samosprávě, kterou zlikvidoval komunistický režim. Pavla Fischera naše otázky zastihly na tour po Moravě.

Jaký je váš vztah k Moravě?

Můj vztah k Moravě je srdečný, vřelý, na Moravě máme mnoho přátel. Na Moravě je kvalita života vyšší už jen tím, že tu panují vztahy založené na důvěře a na blízkosti. Pocházím z Prahy a asi i proto jsem tak vnímavý ke kultuře života na Moravě, která se tolik liší od života zde.

Co se vám na Moravě nejvíc líbí?

Písničky, krajina, víno, lidé a důvěra mezi lidmi. Anebo v opačném pořadí.

Je Morava jen zaostalý “východ republiky”?

Tak jsem nikdy neuvažoval a považoval bych to za urážlivé. Blízkost Moravy například k Rakousku může být naopak obrovskou výhodou. 

Myslíte si, že má Morava adekvátní postavení v tomto státě? Co byste případně změnil?

Morava má adekvátní postavení, o čemž svědčí počet členů vlády Petra Fialy, kteří z Moravy pocházejí a kteří se prosadili do nejvyšších funkcí ve státě. Jako Pražák to nesu úkorně, ale zcela to respektuji. Případné změny bych pro postavení Moravy ale nedoporučoval, muselo by jít o celkovou reformu veřejné správy a zatím nevidím nikoho, kdo by to například v senátu navrhoval.

Po nástupu KSČ k moci byla k 1. 1. 1949 zrušena staletá moravská zemská samospráva. Jak se stavíte k tomu, že ani po třiceti letech nebyl tento zločin komunismu napraven?

Obnovovat to, co bylo před rokem 1949, nevidím nezbytně jako moudré. Ale záleží také na občanech Moravy. Osobně jsem se s takovým požadavkem nesetkal.

Podle odhadu ekonomů by zrušení nebo redukce krajů vedly k zefektivnění územního rozvoje a úspoře minimálně v řádu desítek miliard korun. Podporujete tento návrh?

Má-li ČR mít efektivní veřejnou správu, bude to vyžadovat reformy a velké úsilí. Jedno doporučení NERVu mi přijde jako slabý argument. Zrušit krajské uspořádání by mohlo přinést nějaké úspory, ale také velká negativa – například by posílilo centralizaci a úřady v Praze. Domnívám se, že by to přineslo i nezbytnost přijímat tisíce nových úředníků. Takže celkové dopady by zdaleka nemusely být jen pozitivní.

Co byste vzkázal voličům z Moravy?Přečtěte si  Pro tornádo byly podmínky jako v USA, říká lovec bouří a Osobnost Moravy

Aby nezapomínali na to, že mají i mezi Čechy nebo mezi Pražáky velké zastánce a příznivce. Morava má vlastní kulturu a vlastní duši, a nesmí o ně přijít. Těším se, až budu opět mezi vámi.

Pavel Fischer je senátor a bývalý velvyslanec ČR ve Francii a Monaku. Působil také jako ředitel výzkumného ústavu STEM a v prezidentské kanceláři Václava Havla. Vystudoval Univerzitu Karlovu a francouzskou ENA. Kandidoval už v předchozích prezidentských volbách v roce 2018, kdy se umístil na třetím místě se ziskem 10 % hlasů. Do Senátu kandidoval v Praze jako nestraník s podporou KDU-ČSL, ODS, TOP 09 a STAN.