Poslední říjnový prodloužený víkend je na Slovanském hradišti věnován bohatému programu. Jeho vyvrcholením tentokrát nebude program v den státního svátku k uctění vzniku samostatného československého státu, ale slavnostní stříhání pásky a uvedení do provozu nové lávky nad řekou Moravou, která propojí areály s památkami Velké Moravy – Slovanské hradiště v Mikulčicích a Kostel sv. Markéty Antiochijské v Kopčanech. Slavnost se uskuteční přímo na nové lávce 29. října ve 12.00 hodin.

Tomuto slavnostnímu okamžiku bude již v pátek 25. října předcházet školám a jejich žákům určený dopolední program v rámci Dne dravců a  Dne s archeologem. První představení dravých ptáků s ukázkami letu i lovu začíná v 10.00 hodin. Během dalšího pobytu na hradišti se děti seznámí s důležitou prací archeologů, vyzkouší si nejen vyhledávání předmětů, ale take třeba drcení obilek pomocí dvou kamenů, tedy ruční výrobu mouky.

Sobota a neděle (26. a 27. října) budou běžnými návštěvními dny s komentovanými prohlídkami, prohlídkou areálu, výstupem na vyhlídkovou věž a prohlídkou výstavy v galerii. Mnozí hosté určitě zavítají i k řece Moravě  na procházku po novém mostě. V případě zájmu mohou své putování prodloužit až k jediné stojící velkomoravské památce – kostelu sv. Markéty, který je od mostu vzdálen 2 kilometry.

V pondělí 28. října je na hradišti na programu Pocta mikulčickým Valům. Kromě běžného provozu mohou návštěvníci zdarma s vlajkou České republiky  vystoupat na vyhlídkovou věž v rámci Dne věží a rozhleden a v 15.00 hodin se na Akropoli zúčastnit nedlouhého duchovního setkání k uctění památky zde pohřbených zemřelých předků.

Podle původního plánu měla ve čtvrtek 31. října končit 59. hlavní návštěvní sezóna na Slovanském hradišti. Vzhledem k předpokládanému zájmu o návštěvu a prohlídku nové lávky přes řeku Moravu vedení Masarykova muzea  v Hodoníně schválilo prodloužení sezóny a otevření také v měsíci listopadu denně v době od 10.00 do 15.30 hodin. Komentované prohlídky budou vycházet v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin.

Přijďte. Na všechny hosty se velmi těšíme!

zdroj: www.masaryk.info/slovanske-hradiste-mikulcice/