Vážení přátelé, Moravané,

přesto že můj věk mne už z moravských aktivit vyčlenil, nedá mně, abych se nezamyslel a neupozornil na to, co považuju za důležité.
Polsko má nově zvoleného presidenta, stejně tak je tomu na  Bílé Rusi. V Praze je na oficiální návštěvě  ministr USA …. Současně jsou v zahraničí  i jiné důležité události.     T. G. Masarik založení Republiky Československé – RČS nejen začínal, ale i připravoval především aktivitami v zahraničí.  I dnes místo v Praze je porozumění třeba hledat v zahraničí.

Připomínám, že v devadesátých letech se podařilo dosáhnout toho, že naši Moravu navštívila královna Commonwealthu, Velké Britanie a Severního Irska,  Alžběta II a opakovaně i svatý Jan Pavel II.  Při návštěvě Moravy Svatý Jan Pavel II k nám  dokonce  pronesl i svoji výzvu, že máme nejen právo, ale jako tvorové Boží i povinnost bojovat za naše práva Moravanů.

Tyto významné návštěvy nebyly náhodou – předcházely tomu zvací dopisy Moravského a Slezského Informačního Centra (MaSIC), které upozorňovaly, že tzv. „ČR“, založená za sovětské okupace a následné totality, je složena ze dvou evropských korunních historických zemí…

Nevím, zda na současné uvedené i jiné zahraniční skutečnosti kdokoliv z naší Moravy reagoval a reaguje;  obávám se, že tomu tak není. Je škoda, že se nám, i přes už dávno založený Moravský kulatý stůl, naše snahy zatím nedaří koordinovat. Dochází tak k tomu, že řada příležitostí je tragicky promeškáná.  (Pokud se pletu, omlouvám se).

Moravia, labora et flore

V Líšni, 11. 08. 20.  Josef Pecl