Do obcí postižených čtvrtečním řáděním tornáda mohou zamířit pomáhat dobrovolníci. Oznámil to Jihomoravský kraj, který zároveň pomoci chtivé zájemce požádal, aby dodržovali nastavená pravidla.

Lidé na jižní Moravě likvidovali škody, které způsobilo ničivé tornádo. Na snímku obec Mikulčice. Foto: Jan Handrejch, Právo

Čtvrteční bouřky, kroupy a také tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu si vyžádaly pět obětí, nejvíce zasáhly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Od té doby se lidé snaží odstranit následky škod. Zvedla se velká vlna solidarity, lidé posílají peníze, někteří jezdí pomáhat na místa. Kraj proto dobrovolníkům pomoc povolil, ale za dodržení pravidel.

„Je potřeba spojit se s místními nebo se nahlásit v infocentru ve středu obce. Dobrovolníci musejí zaparkovat mimo obec na odstavných parkovištích a jít pěšky,” uvedla Knotková. V obcích jsou problémy s dopravou a komplikovaně tam projíždí záchranné složky a vozy se sutinami.

Kraj také dobrovolníky prosí, aby nevozili materiální pomoc, které se za dva dny podařilo nasbírat dostatek.  Velké sklady jsou v Hodoníně nebo Břeclavi. Lidé do nich přivezli vody, jídlo, ale také oblečení, deky, hračky, drogistické zboží a další věci. Dobrovolníci  si s sebou mohou vzít nářadí.

„Je potřeba dodržovat bezpečnost při práci i pohybu v obci, mít pevnou obuv, pracovní oblečení a rukavice. Lidé by neměli volat starostům, kteří mají úplně jiné starosti,” dodala Knotková.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/prijedte-pomoci-kraj-dal-dobrovolnikum-zelenou-40364577#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=RoqDsmTmvCw-202106270650&dop_id=40364577&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz