Proč se u nás netisknou mapy, na nichž jsou vyznačeny země Čechy, Morava a (naše) Slezsko? Když hned v úvodu (preambuli) naší ústavy se o těchto zemích, ze kterých se naše republika skládá, hovoří?

Z věcného hlediska je to nepochopitelné. To, že máme v současné době krajské členění státu, navíc hloupě nerespektující zemské hranice ještě neznamená, že tyto země neexistují! Byť v současné době nemají právní subjektivitu. Často se potom setkáváme v různých pořadech, ať televizních či rozhlasových, ale i jinde, s takovými matoucími nesmysly, jako je například ten, který jsem převzala z mailu Aleše Macka :

– Ve čtvrtek 4. dubna t. r. na stanici ČT2 odvysílali epizodu »Vodní země« z cyklu »Krajinou domova II«, rok výroby 2017, věnované lokalitě jihozápadní Moravy a přilehlým jihovýchodním Čechám, v níž zazněly tyto dvě věty, cituji:

město nazývané ,,bílá perla Moravy vzniklo v 11. stol zmiňována jako osada na českomoravském pomezí. v 13. stol. byly vybudovány hradby a soustava rybníků, Telč se stává. vodní pevností se dostává do vlastnictví Oldřicha z Hradce.

„Proslulým městem České Kanady je Telč, zapsaná na seznam UNESCO. Renesanční městečko, které přes zájem turistů neztratilo svou atmosféru mírně ospalého města na jižní periferii Čech.“ –

V tomto případě se jedná o skutečně hrubou chybu. Protože Telč není v Čechách, ale dokonce ji ani nestihl osud jiných moravských měst a k nim přilehlých oblastí, které se technokratickým zásahem dostaly nesmyslně do „českých“ krajů, ale je i v krajském systému v kraji z části moravském !

Takže proč? Protože „čechizace“ Moravy je stále jedním z politickým cílů České republiky? Bezpochyby!

FB Věra Hejtmánková