V roce 2017 jsme si 5. července, v tento nejvýznamnější moravský svátek připomněli patrony Moravy a spolupatrony Evropy sv. Cyrila a Metoděje, kteří přinesli naší zemi vzdělání a víru. Vzdáváme tak poctu cyrilometodějské tradici, Moravě, kolébce naší státnosti, jejím tradicím, nezaměnitelné kultuře a bohaté historii.

Vlajka Moravy zavlála ve velké převaze napříč celou Moravou, všemi okresy. Do iniciativy se zapojilo nebo opakovaně vyvěsilo moravskou vlajku ve svátek věrozvěstů nejméně 1328 obcí a měst, což představuje více než dvě třetiny z celkového počtu obcí, a oproti předchozímu roku navýšení o přibližně 100 obcí. Výběrem jsme oslovili obce v okresech Svitavy, Prostějov, Třebíč, Brno-venkov, Vyškov, Hodonín, Břeclav, Kroměříž. Ve všech jsme získali nové příznivce vyvěšování moravské vlajky, mj. město Koryčany, Kostelec na Hané, Němčice nad Hanou, Šlapanice u Brna a staronově městys Jimramov na moravsko-české hranici a Moravskou Třebovou na Svitavsku. Představitele obcí jsou k tomuto aktu motivováni úctou k moravské historii, vztahem k rodné zemi a moravským tradicím. V rozhovorech nám nejčastěji sdělují: od moravského patriotismu, moravské národnosti a úctě k tradicím „Jsme Moravané na Moravě, jsme hrdí na Moravu, Morava je náš domov“ až ke steskům nad ztrátou moravské zemské samosprávy a vizionářskému „věříme, že Morava má budoucnost“.

Starostové obcí potvrzovali, že vlajka nevlaje jenom jediný den v roce, ale i v jiné svátky, ať už státní nebo jen ty moravské. Často jsme také slyšeli:„pořídíme více vlajek, na školu, na hasičku, na hřiště, kulturák…, pošleme vám fotky“. Jak jsme informovali dříve, celoročně vyvěšená moravská vlajka také není žádnou výjimkou. Nejpoužívanější žluto-červená moravská vlajka je vnímána jako památka na moravskou zemskou svébytnost a samosprávu. Stala se tradičním symbolem, jenž spojuje obce i veřejnost hlásící se k moravské identitě a sdílející pocit sounáležitosti k Moravě.
Víme proč ano, ale víme proč ne? Často nám byla kladena otázka novináři i příznivci naší iniciativy, proč se některé obce k Moravě vyvěšením vlajky nehlásí. Odpověď neznáme, neptáme se, ale starostové se často rozpovídají sami: „Vlajka je málo, udělejte pro Moravu něco pořádného!“ „Budeme o tom jednat, ale ať už vlajku Moravy vyvěsíme nebo ne, s myšlenkou, kterou propagujete, souhlasíme.“ O nedostatku úcty nikoliv k Moravě, ale sama k sobě: „Jsme Moraváci a žijeme na Moravě, ale nikde to radši neříkám, abych neměl nějaké problémy.“ K tomu není nutný komentář, mysl některých lidí je stále kontaminována minulým režimem, pronásledování za lásku k vlasti nikomu nehrozí. V jiných případech se můžeme jenom domýšlet, ale není to tak složité: vyvěšovat moravskou vlajku není povinné, proto při množství nároků, které jsou na obce kladeny, je naše výzva odsouvána, jistě to není nedostatkem patriotismu. Tady bychom mohli doporučit nenáročné řešení: zjistit názor obyvatel obce pomocí ankety.

Dnes už víme, že Morava nezmizí vymazáním z mapy či z wikipedie a „moravské“ se začne nahrazovat „jiným“. Víme, že Moravané mají svou zemi hluboko v srdcích, a vztah k rodné zemi je na Moravě dědičný. Děkujeme představitelům všech zúčastněných obcí, i s jejich významným přispěním je udržováno moravské povědomí a zájem občanů o Moravu a její historii. Děkujeme jim také za všechny povzbuzující reakce a důvěru v práci našeho spolku. Budeme v ní pokračovat i nadále a s vědomím, že můžeme počítat s jejich cennou podporou.

Doprovodná iniciativa zpřístupnění muzeí a místních pamětihodností dne 5. července 2017 zdarma nebo se slevou byla letos úspěšná u 65 památek. Návštěvníci se tak mohli seznámit s historií místa nebo v širším měřítku s historií Moravy. Naše upřímné poděkování vedení všech muzeí, které se této akce zúčastnily, zvláště pak těm, kteří se připojili poprvé:
Blatnice pod Svatým Antonínkem, Bobrová, Borotín – Betlémy, Hodonín – Muzeum naftového dobývání, Holešov – Zámecká zahrada, Zámek, Zemanova kovárna, Kobylí, Křtiny, Litovel, Morkovice-Slížany, Náměšť nad Oslavou, Olomouc – Muzeum Matice Svatokopecké, Šternberk – Expozice času, Tupesy, Valtice, Velké Opatovice – Moravské kartografické centrum, Vikýřovice – Muzeum silnic, Žďár nad Sázavou – Regionální muzeum a Santiniho Dolní morový hřbitov.

Děkujeme všem, kteří se aktivně podíleli na iniciativě „Za vyvěšování moravské vlajky“, regionálním zmocněncům i moravským patriotům, občanům obcí a měst. Děkujeme všem příznivcům a podporovatelům.

zdroj: http://zamoravu.eu/2017/09/shrnuti-8-rocniku-vlajkove-iniciativy/- kráceno