Srdce rodičů bije pro jejich děti. Srdce partnera bije pro něj. Naše srdce bije pro město či obec kde jsme se narodili nebo kde dlouho žijeme. A stejné je to s naší zemí. Naše srdce bije na poplach, pokud je to, co je nám drahé, ohroženo. Pokud je dítě nemocné, nebo pokud je v nějakém ohrožení, či se mu děje křivda. Stejné je to u partnera. Trápí nás, když někdo špatně spravuje naši obec či město. Trápí nás, když se naší zemi a lidem v ní děje křivda a rádi bychom se tomu postavili, napravili to. Není to snadné. To my, na Moravě, dobře známe.

Naše srdce nás však může přivést na scestí, pokud se neradí s rozumem. Matka ze samé lásky příliš rozmazluje dítě a tím mu může škodit. Proto je dobře, když je po jejím boku otec dítěte, který bývá zpravidla přísnější a většinou umí lépe určit míru a hranice. Který ví, že dítě kromě lásky potřebuje i pevná pravidla i má mít i své povinnosti. Ovšem skutečně moudré matky to vědí také.

A jak je to s naší láskou k Moravě, která se podivnou hrou osudu, nikoli vlastní vinou, dostala do tak bezprávného postavení, jaké nemá v její historii obdoby? I tady je třeba se radit s rozumem. Hrubosti a nadávky nejsou namístě. Je třeba vysvětlovat lidem o co jde. Že chceme jen naše právo. Že je to potřeba a proč. Je třeba to vysvětlovat i lidem na samotné Moravě. Protože právě tyto informace lidem na Moravě už dlouhá desetiletí chybějí. Protože v ČR existuje nepřiznaná cenzura, která je nejvíc a nejdlouhodoběji namířena proti moravským emancipačním snahám. A té je třeba, alespoň silou jednotlivých občanů, moravských patriotů, čelit !

Věra Hejtmánková, signatářka Deklarace moravského národa