Vláda do svého programového prohlášení zařadila zmínku o výběru “českého národního ptáka”. Při pohledu na státní znak přitom najdeme dvě orlice, moravskou a slezskou. Proti záměru se zvedá vlna kritiky. Sportovec a podnikatel Pavel Trčala připomíná, že půlka republiky už svého národního ptáka má.

Středočeský politický matador Alexandr Vondra (ODS) prosadil do programu vládní koalice SPOLU, aby si lidé vybrali českého národního ptáka. “Česko společně se Slovenskem je jedinou evropskou zemí, které nemá coby národní státní symbol svého ptáka. Navrhněme proto národní internetovou anketu, jakési referendum, ve kterém si lidé našeho ptáka vyberou,” uvedl bývalý ambasador a europoslanec na kongresu své strany.

Lidé na Moravě a ve Slezsku tento záměr logicky považují za nehoráznou neúctu k historickým tradicím i jejich identitě. Obě tradiční země totiž mají ve svém znaku jako zvířecí symbol orlici. Objevují se ostatně i na velkém státním znaku.

Sportovec a podnikatel Pavel Trčala z Brna vyjádřil své osobní zklamání nad Vondrovým chováním. “Během svého studia ve Washingtonu jsem dělal stáž na ambasádě České republiky. Shodou okolností byl pan Vondra tehdy velvyslancem, takže se známe osobně. Vždy jsem věřil, že jako diplomat pan Vondra chápe, že Česká republika nejsou jen Čechy. Opravdu velmi mě mrzí, že si neuvědomuje, že polovina republiky svého národního ptáka již dávno má,” kritizuje Trčala s tím, že symbolem Moravanů i Slezanů vždy byla orlice a je naprosto absurdní plýtvat rozpočet na hledání jiného opeřence.Otázkou podle něj zůstává, jestli si to Vondra neuvědomil, nebo zda jde o záměrné zadupávání moravské a slezské svébytnosti. “Nejhorší je, že toto je jenom další střípek mozaiky pražského systematického zadupávání moravského a slezského národa. Stačí se podívat například na dresy našich sportovců. Dříve měli všichni sportovci na dresu velký znak ČR, na kterém je moravská i slezská orlice. Dnes často vidíte například hokejisty a další sportovce pouze se lvem na hrudi.” upozorňuje Trčala.

Na nové vládě podle něj není poznat, že její členové pocházejí většinou z Moravy a Slezska. “Nejsmutnější je, že naši noví vládní politikové z Moravy a Slezska to panu Vondrovi nejenže nezatrhli, ale dokonce to schválili i do programu Vlády” dodává Pavel Trčala. Sám se dlouhodobě angažuje proti vymazávání Moravy a Slezska z veřejného prostoru. Před sčítáním lidu se zapojil do kampaně propagující přihlášení se k Moravě v podobě národnosti a jazyka. Podílel se také na označení zemské hranice na silnicích, aby motoristé věděli, kde končí Čechy a začíná Morava.