Delegáti VII. sněmu Moravského zemského hnutí (MZH), který se v sobotu 12. června uskutečnil na zámku ve Velkých Opatovicích, zvolili svým předsedou Ondřeje Hýska, brněnského pedagoga a královopolského zastupitele. Sněm rovněž rozhodl o samostatné kandidatuře hnutí v říjnových sněmovních volbách.

„Česká republika stále nedokázala spravedlivě a funkčně vyřešit otázku územní samosprávy na Moravě, ve Slezsku ani v Čechách, což odporuje duchu Ústavy, ale i hodnotám moderní evropské demokracie. Moravské zemské hnutí bude hájit práva všech občanů, kteří v každodenním životě vnímají, že jim je pražští centralisté dlouhodobě upírají,” řekl staronový předseda MZH Ondřej Hýsek.

Místopředsedou hnutí byl zvolen Pavel Trčala, brněnský podnikatel a horolezec. Dalšími členy Rady MZH jsou moravští zastupitelé a aktivisté Petr Chňoupek, Vladan Ševčík, Jiří Kolářský, Bohumil Šuhaj a Jiří Kacetl. Členy Revizní a rozhodčí komise byli zvoleni Zdeněk Albrecht, Tomáš Hertz a Jiří Albrecht.

Sněm také rozhodl o samostatné kandidatuře MZH v rámci letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Hnutí chce dát občanům možnost volit slušnou a důvěryhodnou moravskou politickou sílu.

V programových materiálech MZH nadále dominuje požadavek na vytvoření zemského zřízení v rámci ČR a EU, v němž by samosprávnou úlohu znovu získaly tradiční země Čechy, Morava a Slezsko, popřípadě metropolitní region Praha, jak předjímá samotná Ústava České republiky.

http://moravskehnuti.cz/2021/06/na-snemu-ve-velkych-opatovicich-bylo-zvoleno-nove-vedeni-mzh-predsedou-je-ondrej-hysek-hnuti-jde-do-voleb/?fbclid=IwAR1YJ1MdRRwjy2QiYnVD4ZiEbkLoZSuXceBmwgsY7nUQprBEzW2AdhfOexM