Letos uplyne 350 let od úmrtí moravského myslitele a posledního biskupa Jednoty bratrské Jana Amose Komenského. Moravská zemská knihovna toto výročí připomíná výstavou Komenský v obrazech, informoval tiskový mluvčí knihovny Radoslav Pospíchal.

“Výstava představuje Komenského jako autora děl založených na obraze i vývoj v zobrazování autora samotného. Nabízí nejen historické portréty s popisem jeho charakteristických vizuálních atributů, ale i atraktivní srovnání se současnými pojetími a vyobrazeními od řady výtvarníků, ilustrátorů či karikaturistů,” popsal výstavu Pospíchal.

Návštěvníci se prostřednictvím výstavy mohou seznámit se stěžejní obrazovou učebnicí Orbis pictus v mnoha vydáních, přičemž nechybí ani vzácná vydání vytištěná za Komenského života nebo jedno z nejstarších v českém jazyce z roku 1728. K prolistování jsou k dispozici vydání současná.

Učebnice Orbis pictus je představena nejen jako důležitá jazyková příručka, ale také jako zdroj systematického poznání raně novověkého světa a života v něm. Návštěvníci z ní prostřednictvím zvětšenin ilustrací a citací získají přehled o Komenského době a světě z perspektivy nejen tehdejší společnosti, ale i učence samotného.

Další oddíl výstavy je věnován mapě Moravy, jejímž prostřednictvím Komenský podle autorů výstavy ovlivnil kartografický jazyk používaný dodnes. “Víte například, že značka užívaná pro vinohrad pochází právě z této mapy? Přesvědčit se lze na několika jejích dobových vydáních ve výstavě,” uvedla v tiskové zprávě Moravská zemská knihovna. K vidění je i mnohonásobně zvětšená, Komenského mapa Moravy, u které mohou návštěvníci aktivně hledat odpovědi na kvízovou otázku.

Ke zhlédnutí je také audiovizuální projekce s krátkými animovanými videi o Komenského životě, včetně traileru a ukázky z připravovaného televizního animovaného seriálu s názvem Labyrint světa a ráj srdce, který by měl spatřit světlo světa ještě tento rok.

Doplňkovým interaktivním prvkem výstavy je přítomná starší školní lavice, do které mohou návštěvníci kružítkem zanechat svůj vzkaz a zavzpomínat tak na školní léta.

Současně s výstavou se spouští i její virtuální podoba na této adrese, která ji rozšiřuje o odkazy na knižní i další elektronické zdroje. Její součástí je například interaktivní obrázek z Labyrintu světa a ráje srdce – reprodukce ilustrace labyrintu města, systematicky rozděleného do řady částí a sfér. Po kliknutí na danou oblast se zájemci otevře příslušná pasáž ze samotného Labyrintu světa a ráje srdce.

Výstava je otevřená od 29. 9. do 30. 11. v galerijním prostoru Moravské zemské knihovny.

 

Zdroj :https://zpravyzmoravy.cz/nova-vystava-pripomina-350-let-od-umrti-komenskeho/