Nová učebnice dějin Moravy je určena pro žáky základní školy. Vzniká na základě veřejné sbírky, do které lidé dosud přispěli přes 330 tisíc korun. Organizátor sbírky vyzývá k dalším příspěvkům, které umožní pořídit více výtisků. Zájemci mají poslední možnost přispět. Sbírka na naučnou publikaci “Moravská kronika nejen pro náctileté”, která má žákům základních škol zprostředkovat přehledné informace o dějinách Moravy, byla zaregistrována před třemi lety. Do dneška se podařilo vybrat přes 330 tisíc korun. Sbírka byla částečně provozována i na serveru Startovac.cz, kde přesáhla původně plánovanou celkovou částku.

Organizátor sbírky Jiří Máca informoval, že dosud bylo 50 tisíc korun utraceno za autorská práva na odborný text a přibližně 14 tisíc korun za grafické práce a práva na fotografie. Autoři textů se vzdali honoráře. Zbytek peněz tak půjde na tisk učebnice. “Učebnice je v této chvíli připravena k tisku a již probíhají jen drobné korektury, takže reálný čas tisku je v polovině října. Plánovaný náklad, na který máme aktuálně finance, je tři tisíce kusů, ale navýšení počtu se nebráníme. Důležité je upozornit, že nehodláme plošně zásobit všechny žáky základních škol na Moravě, na to by nám nestačila ani desetinásobná částka, ale chceme učebnice dodat tam kde o ně budou mít zájem,” uvedl Máca s tím, že už v tuto chvíli má vznikající učebnice značnou poptávku od obecních úřadů coby provozovatelů základních škol.

Původní plán byl vytisknout učebnici pro základní školy od pravěku až po současnost. Podle Máci se ale novodobá historie Moravy ukázala natolik neprobádanou a složitou oblastí, že se autoři projektu rozhodli pro žáky základních škol učebnici zjednodušit a ohraničit rokem 1860. Podle něj je v tuto chvíli poslední možnost na výtisk přispět a zapsat tak své jméno na jednu ze stránek učebnice. “Tato učebnice je výjimečná i tím, že bude vydaná jen a pouze z darů! Nemáme na ni žádné dotace, žádné milodary od politiků a úředníků, žádné posvěcení z Prahy. Jedná se o ryze moravskou záležitost,” uzavřel Máca.

Projekt nové učebnice o Moravě pro základní školy organizuje Moravská národní obec. Jiří Máca je zároveň hlavním koordinátorem této iniciativy. Zájemci mohou přispět na transparentní účet 50405049/2010.

Zdroj: https://zpravyzmoravy.cz/vznika-nova-ucebnice-o-morave-lide-se-na-ni-skladaji-ve-verejne-sbirce/