„Počešťování Moravy probíhá rychle a nečekaně snadno“ pravil pan kníže Karel Schwarzenberg na schůzi strany TOP 09 v Brně-Medlánkách před několika lety.To mně dnes napsal v mailu jeden starší člověk, který tehdy na té schůzi byl. Zároveň s tím si postěžoval, že se ve svých letech už asi obnovení práv zcizených Moravě nedočká.Na pana Karla Schwarzeberga naše společnost pohlíží různě. Ale pravda je, že on osobně by návratu zemského zřízení nejen nebránil, ale dokonce je vždycky doporučoval, když na toto téma přišla řeč.Co z věty, kterou vyslovil, můžeme vyčíst? Především to, že se nejedná o přirozený vývoj. Že o to někdo usiluje a mocensky to prosazuje. My na Moravě, pokud máme cit a vztah k naší rodné zemi a vlasti Moravě, to víme dávno. Vždyť nám to do české Prahy zcentalizovaná a z centra řízená média servírují každý den a to ne jednou, desetkrát, ale i stokrát za den v nesčetných obměnách!Vadí jim moravský nacionalismus. Tedy prosté moravské národovectví. To, že se cítíme Moravany. A přitom český šovinismus, nepřátelský ke všemu moravskému, má v České republice zelenou!
Dnes na závěr zpráv na Českém rozhlasu dvojka ve 13.00 hodin: POČASÍ
Bude zataženo až oblačno. Na většině území déšť nebo přeháňky. K večeru bude v Čechách ubývat srážek. Nejvyšší teploty 8 až 13 °, V 1000 m na horách kolem pěti. Na východě o maličko tepleji.Český rozhlas dvojka je CELOSTÁTNÍ VYSÍLÁNÍ ! Navíc je to veřejnoprávní instituce, kterou si platí občané celé republiky a má INFORMOVAT, NE MÁST, NEBO DOKONCE PONIŽOVAT OBČANY Z JINÝCH ČÁSTÍ REPUBLIKY CO NEŽIJÍ V ČECHÁCH! A není nás málo co žimeme v ČR, ale ne v Čechách. Je nás 4 a 1/2 milionu!Co myslí rozhlas tím NA VÝCHODĚ? Na východě Čech, o kterých se mluvilo těsně předtím, nebo na Moravě? Nebo ještě dál na východě třeba na Slovensku, Ukrajině, nebo ještě dál?A takové hloupé šovinistické zprávy o počasí a jiné a jiné nejsou žádnou výjimkou, ale každodenním přehlížením občanů ČR kteří v Čechách nežijí. Tak nám i dnes, kdy má svátek zemský patron Čech svatý Václav, ale nikoli patron Moravy, pěkně přisladili den.
Co s tím můžeme dělat? Mnoho ne, když etnocida Moravanů je prosazovanou i když oficiálně nepřiznávanou politikou pražského mocenského centra!Ale něco důležitého přece jen ano! Nezapomeňme si v příštím roce v blížícím se sčítání lidu dopsat moravskou národnost! Zase na ni nebude samostatná kolonka. Jak také jinak v „ČESKÉ“ republice! Ale dopsat si ji budeme moci. Využijme toho a řekněme o tom všem, jak ve svých rodinách, tak příbuzným, přátelům a známým!
NEDEJME SE !
Věra Hejtmánková, signatářka Deklarace moravského nárosa