Lípa pod Holým kopcem u Bohdalic nedaleko Vyškova patří mezi pět finalistů ankety Strom roku z Moravy a Slezska.

V pondělí 21. června startuje hlasování o titul Strom roku 2021. Do finále jubilejního 20. ročníku ankety postoupilo dvanáct stromů, z pět z Moravy a Slezska. Vítěz postoupí do celoevropského kola soutěže, dostane se mu také odborného ošetření.

Hlasování začíná astronomickým prvním letním dnem a končí 12. září. “Poslední týden hlasování bude již tradičně tajný. Vítěze vyhlásíme na den podzimní rovnodennosti 22. září v Brně,” upřesnila koordinátorka soutěže Silvie Zeinerová Sanža. Celostátní anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby se do hlasování zapojilo více než 729 tisíc lidí a díky hlasování nadace vybrala téměř 2,8 milionu korun. Výtěžek byl použit na výsadbu a péči dalších stromů.

Loni uspěla Jabloň u Lidmanů ze severovýchodních Čech, o rok předtím Chudobínská borovice od moravské přehrady Vír, která slavně zvítězila i v celoevropském kole.

Své favority mohou lidé podpořit online na stránkách stromroku.cz nebo pomocí DMS. Za soutěží stojí Nadace Partnerství.

Pět finalistů z Moravy a Slezska

Mezi finalisty figuruje pět stromů z Moravy a Slezska: Smrk ztepilý na ulici Ramešova v Brně, Hrušeň Šmigula u obce Sivice na Brněnsku, Lípa pod Holým kopcem mezi Bohdalicemi a Manerovem u Vyškova, Strážnický dub na kopci Strážnice u obce Kozlovice u Frenštátu pod Radhoštěm a Novoveská lípa na území Frýdlantu nad Ostravicí.