Zdeněk Škromach si k Hovorům od bazénku pozval rektora vysoké školy Zdeňka Koudelka. Oba jsou Moravané a hovořili o moravanství a Katalánsku.

K moravské národnosti se při sčítání lidu 2011 přihlásilo přes 630 000 osob. Demokratický stát má respektovat svobodu volby národnosti. Je paradoxem, že Slovensko uznává moravskou národnost a její příslušník je členem slovenské Rady vlády pro národnostní menšiny, zatímco pražská vláda toto odmítá.
V případě Katalánska se španělský stát snaží bránit své území, ale v demokracii je referendum legitimním nástrojem vyjádření vůle obyvatel. V demokracii je obtížné, aby stát trvale držel území, kde jej většina obyvatel odmítá a chce stát svůj. To lze jen státním násilím. Právo národa na sebeurčení bylo u vzniku československého státu v roce 1918 i při federalizaci Československa 1968.
O to více je třeba ocenit britskou vládu, která roku 2014 umožnila referendum o samostatnosti Skotska a předem slíbila respektovat jeho výsledek. Británie se poučila ze svých dějin, kdy zjistila, že násilím si ani velmoc neudrží území, kde ji nenávidí – ať již to byla vzpoura amerických osad, v Irsku či v Indii.

 
zdroj a video : http://www.parlamentnilisty.cz/profily/Doc-JUDr-Zdenek-Koudelka-Ph-D-120247/video/Zdenek-Koudelka-a-Z-Skromach-o-moravanstvi-a-Katalansku-129793