Přes řeku Moravu vznikne nová lávka, která spojí obce Mikulčice na Hodonínsku a Kopčany v okrese Skalica na Slovensku. Lávka bude pro pěší a cyklisty, pro místní i návštěvníky v památkové oblasti Slovanského hradiště. Práce by měly skončit v srpnu příštího roku. Náklady projektu jsou 3,8 milionu eur (zhruba 100 milionů korun), více než 80 milionů pokryje Evropská unie. Zbytek uhradí oba státy i kraje. Projekt realizuje Jihomoravský kraj spolu s Trnavským samosprávným krajem. Stavbu poklepáním základního kamene dnes zahájil jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) s trnavským županem Jozefem Viskupičem. „Jedná se o dlouhodobou snahu krajů. Lávka propojí památky Velkomoravské říše, ale také unikátní přírodu včetně spojení dvou národních sítí cyklostezek,“ uvedl Šimek.

Podle něj nebyl projekt s participací dvou státu jednoduchý. „Jsem rád, že se nám právě v roce, kdy slavíme 100. výročí založení Československa, podařilo posunout jeho realizaci výrazně dopředu,“ dodal Šimek. Viskupič uvedl, že je to počátek projektu, který spojí krajiny nejen fyzicky, ale také prohloubí vzájemnou spolupráci.

V rámci projektu vznikne 143 metrů dlouhá ocelová lávka. Na ni budou navazovat zpevněné komunikace, a to stezky pro pěší a cyklisty. Na české straně se vybuduje cyklostezka napojující Slovanské hradiště v Mikulčicích na už existující síť lesních stezek vedoucích k lávce. Na slovenské straně vznikne zcela nová infrastruktura nezbytná k propojení oblasti od řeky a lávky s obcí Kopčany. Součástí projektu jsou i archeologické průzkumy v dané lokalitě.

https://archiweb.cz/en/news/mezi-mikulcicemi-a-kopcany-vznikne-lavka-pres-moravu