V této chvíli není jasné, zda bude veřejnoprávní Česká televize o tématu mlčet. Jedná se sice o výročí z raného středověku, takže by cenzura mohla téma uvolnit, ale problém je v nevhodném označení „Moravané“. Každopádně je možné jim napsat – https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/kontakty/

Tomáš Skoumal

A teď již k článku převzatém ze Zpráv z Moravy:

Na letošek připadá výročí 1200 let od první písemné zmínky o Moravanech. Jak se dá toto jubileum oslavit? Možností je několik a jednu najdete přímo na webu Zprávy z Moravy. K dispozici je logo, které si můžete stáhnout a vyvěsit. Chystá se také řada společenských akcí.

Logo k moravskému jubileu vytvořili moravští patrioti z Blanska (psali jsme v tomto článku). Používat jej může na Moravě úplně každý. “Logo k moravskému jubileu si můžete stáhnout a následně jej například vytisknout a používat jako banner pro určitou akci v místě bydliště. Nebo jako obrázek či nálepku, prostě rozumné aktivitě se meze nekladou,” uvedl Vladimír Novotný, který je jedním z předních propagátorů moravského výročí.

Vladimír Novotný s logem moravského výročí

Logo k moravskému výročí stáhnete kliknutím na tlačítko “Stáhnout”:Moravane-1200-let_logoStáhnout

Festival, výstava či happening

Volně šiřitelné logo bude součástí 10. ročníku festivalu Morava krásna zem v Trenčíně, který proběhne o víkendu 15.–16. července. Ústředním tématem festivalu bude právě výročí 1200 let od první zmínky o Moravanech. Na Trenčianském hradě se sejdou významné veřejné figury i hudebníci zvučných jmen. Chybět nebude Fleret, Tom Kočko či Jožka Černý. Akce pro všechny příznivce Moravy a moravanství nabídne to nejlepší z moravské kultury od hudebních zážitků po ochutnávku vína.

Archeoskanzen Modrá nedaleko Uherského Hradiště připravil výstavu „Moravané vstupují na kolbiště dějin 822 – 2022“. Vernisáž se konala 15. května. Výstava ukazuje život starých Moravanů a také jak mohl vypadat sjezd ve Frankfurtu, kde byli Moravané přítomni jako jeden z hraničních slovanských etnik.

Ukázka z výstavy v Archeoskanzenu Modrá

Společenské události k významnému výročí se připravují i na podzim. Na sobotu 17. září je nachystáno hned několik akcí od rána až do večera v Brně. Centrum moravské metropole dopoledne oživí kulturně-společenská akce s názvem Den za Moravu. Program začne připomínkou moravských dějin v kostele sv. Tomáše na Moravském náměstí, naváže tradiční průvod Moravanů, který na náměstí Svobody kolem poledne ukončí kulturní program a předání ocenění v anketě Osobnost Moravy.

Brzké odpoledne bude patřit happeningu k moravskému jubileu na Moravském náměstí za účasti zástupců národnostních menšin z celé Evropy. Odpolední až večerní hodiny zaplní Moravské odpoledne na “moravské Letné”. O všech těchto akcích ještě budeme podrobně informovat.

Autor: pjk, foto: Vladimír Novotný, Archeoskanzen Modrá