V paláci Archeoskanzenu Modrá se připravuje nová výstava pojmenovaná Na trhu Moravanů aneb Když otroci byli zbožím, která bude mít slavnostní vernisáž ve čtvrtek 17. května v 17.00.

Pod taktovkou Miroslava Kováříka, historika Luďka Galušky a za pomoci studentů UMPRUM vzniká výstava věnovaná tématu směny a obchodu na Velké Moravě v době na přelomu 9. a 10. století. Návštěvníci si mohou zblízka prohlédnout tři části expozice nazvané Cizí kupci připlouvají, Kníže a kněžna jsou vždy první a Otroci – žádané zboží. Scénu „Na trhu Moravanů“ přiblíží figuríny bavorského, arabského a byzantského kupce, kupce se solí, pomocníka kupce, knížat, družiníků, otroků, otrokyň a dalších postav, které jsou oděny do replik dobových oděvů a vybaveny prostředky užívanými v období raného středověku.

Výstavu dokreslí doplňky, jako je oblečení z drahocenných látek, pozlacené gombíky, šperky, opasky, kožešiny, orientální věci, poháry, keramika apod.

http://www.idobryden.cz/sid=9vrev15aa2jnk48b2ifse9u393/kultura/na-trhu-moravanu-aneb-kdyz-otroci-byli-zbozim-/9f37bcc6-5500-11e8-b7f0-005056ab0011/