Nejmladší tuzemská banka hledá název. Ve hře je jich pět, zkuste vybrat ten nejlepší

Moravský peněžní ústav – spořitelní družstvo (MPÚ) se změnil začátkem ledna na banku. V obchodním rejstříku je nyní zapsána pod dočasným názvem MPU banka, a. s., a svůj nový název chystá zveřejnit 20. února. Rozhodnutí ještě nepadlo, ale na výběr bude nejméně z pěti. Kromě MPU banky totiž Moravský peněžní ústav ještě před získáním bankovní licence ČNB podal na Úřadu průmyslového vlastnictví žádost o registraci dalších názvů – Trinity bank a Q bank a následně i o názvy Moravská spořitelna a Redbank. Podle Marcela Schmidta, šéfa marketingu nejmladší tuzemské banky, však ve hře může být ještě víc jmen. „Požádat o zaregistrování názvu může nejen naše společnost, ale i subjekt, který tím pověříme. O novém názvu je předčasné spekulovat i proto, že rozhodnutí bude předmětem valné hromady, která se teprve uskuteční,“ řekl on-line deníku Aktuálně.cz Schmidt.

Kladné stanovisko od České národní banky k žádosti o udělení licence dostal Moravský peněžní ústav podle informace uvedené na svém webu loni 13. prosince. Benjamínek mezi bankami v Česku svou strategii ještě nezveřejnil, odkrýt ji chce právě až s novým názvem. Dá se však očekávat, že podobně jako všichni noví hráči se zaměří na služby pro soukromé osoby, podnikatele a menší firmy. Sázet přitom může i na předchozí vlastní zkušenosti s tímto typem klientů. Nová banka uvedla, že k 2. lednu měla ve vkladech sedm miliard korun, její celková bilanční suma (tedy součet všech aktiv nebo součet všech pasiv) přesáhla devět miliard korun a evidovala přes 10 tisíc klientů, kteří jsou zároveň akcionáři. Původní členské vklady se totiž transformací na banku přeměnily na akcie banky, které mohou nadále držet nebo prodat. Největšími akcionáři nové banky jsou MPU Investorská, a. s., (11,65 procenta) a SAB Financial Investments, a. s., (9,81 procenta).

Kořeny nejmladší tuzemské banky sahají do roku 1996. Moravský peněžní ústav – spořitelní družstvo vznikl ve Zlíně. Postupně se vypracoval mezi největší družstevní záložny a brzy začal dávat najevo i ambici přeměnit se na banku. Kandidátem na bankovní licenci byl celkem třikrát, než se mu ji na sklonku loňského roku podařilo získat. Prvně o tomto záměru jeho vedení informovalo už v roce 2011. Žádost podanou v roce 2012 pak ale stáhlo. Podobně se to stalo v roce 2015. Každopádně je Moravský peněžní ústav teprve třetí družstevní záložnou po Fio a Creditas, které se transformace na banku podařila.

Jaký z následujících zaregistrovaných názvů by byl podle vás pro nejmladší českou banku nejlepší?

MPU banka – 7% (162 hlasů)

Trinity bank – 12% (288 hlasů)

Q bank – 10% (231 hlasů)

Moravská spořitelna – 30% (694 hlasů)

Redbank – 10% (233 hlasů)

Líbí se mi původní – Moravský peněžní ústav – 15% (354 hlasů)

Nelíbí se mi ani jeden – 15% (347 hlasů)

Výsledky hlasování: 2,309 hlasů k 6.1.2019

Procenta nemusí v součtu činit 100 % kvůli zaokrouhlování.

zdroj a možnost hlasování: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/nejmladsi-tuzemska-banka-hleda-nazev-ve-hre-je-jich-pet-zkus/r~8dda54400ffe11e9a446ac1f6b220ee8/?fbclid=IwAR2H9NyKVOlP0qnHqxGOhVv4Yw2mrcgk-pqlGo8RBOs3wy0Hhr6gnSBujJs – kráceno