Když se řekne traktor, znamená to pro mnoho Čechů, zejména Jihomoravanů, totéž co Zetor. Legendární značka brněnského výrobce těchto zemědělských strojů se zrodila přesně před 75 lety, kdy byla na tento název vydána ochranná známka.

Zetor 25K byl zástupcem první série traktorů, vyrobených Zbrojovkou Brno. Výkon měl 26 koňských sil. K znamenalo kultivační, protože tento dodatečný model byl určen pro obdělávání řádkových plodin. | foto: Zetor Gallery

Označení Zetor vzniklo velmi chytře – spojením slabiky „Zet“ označující už dlouhá léta slavný brněnský podnik Zbrojovka, jenž stroje vyráběl, s posledními dvěma písmeny slova traktor.

„Značka Zetor je příběh několika generací. Je o lidech, kteří byli a stále jsou ve správný čas na správném místě. A těch několik generací lidí, kteří Zetoru předali to nejlepší, nelze vyčíslit,“ reagoval výkonný ředitel firmy Marián Lipovský na otázku MF DNES, nakolik si dnes firma značky cení.

Na startu ji budovala raketově. První model věhlasných zemědělských strojů nesl označení Z-25 a stal se velice populárním. Během tří let se vyrobilo deset tisíc kusů. V roce 1951 jich už firma vyprodukovala 8 500, a přesto nebyla uspokojena domácí ani zahraniční poptávka. Nakonec se „pětadvacítka“ vyráběla až do 60. let. Za tu dobu jich v Brně vzniklo 160 tisíc. A Zetor získal na popularitě.

Už v roce 1952 se výroba ze sídla Zbrojovky v brněnských Zábrdovicích přestěhovala do Líšně, kde se traktory dodnes vyrábí. I díky novému zázemí se ze Zetoru postupně stal jeden z největších světových producentů traktorů.

V dobách největšího rozmachu jich brněnská továrna vyráběla kolem 30 tisíc ročně, z toho 80 procent šlo na vývoz, velká část z toho do západní Evropy. Dnes už takové produkce jako dřív společnost nedosahuje. Počet vyrobených traktorů je mnohem nižší a klesá. V roce 2014 Zetor prodal 4 178 kusů, nicméně předloni už to byla jen zhruba polovina.

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/traktor-zetor-vyroci-75-let-brno.A210817_622351_brno-zpravy_mos1